Telegrammide väljasuremiseni on jäänud Euroopas loetud päevad ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Ühendkuningriigis saadeti viimne telegramm 1982. aastal.
Ühendkuningriigis saadeti viimne telegramm 1982. aastal. Autor/allikas: the_junes/Creative Commons

Juba meedium ise on sõnumiks, teadis meediaanalüütik Marshall McLuhan. Mida võiks arvata seega tõdemusest, et selle aasta lõpus läheb Belgias lendu Euroopa viimane telegramm, küsib R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Aastal 578 alustas tegevust Jaapani perele kuuluv firma Kongo Kumi. Selle tegevusvaldkonnaks oli templite ehitamine. Ettevõte pidas vastu kuni 2006. aastani ehk 1428 aastat. Tuhandeid aastaid kestnud Buddha õpetus pakkus templiehitajale pika leiva, hoolimata teele jäänud sotsiaalsetest ja poliitilistest mullistustest.

Kongo Kumi oskas valida alati õige tee, sealhulgas õnnestus neil valida ühe põlvkonna lõppedes kestlikkuseks alati piisavalt pädev juht. Selles lihtsas väites peitub oluline tõetera, sest vastavalt tavadele võinuks määrata juhiks vanim poeg. Kuid selles ettevõttes jälgiti alati, et juht oleks kõige vastutustundlikum ja töö jaoks sobivam pärija. Seetõttu anti juhtimine vajadusel ka naiste kätte.

Lisaks oli ettevõte paindlik muutuvate olude suhtes, kui näiteks teise maailmasõja tingitud kitsikusest saadi üle kasutades kõrvalepandud puitu ja selle käsitlemise oskuseid hüppeliselt kasvanud kirstunõudluse rahuldamiseks.

Ometi meelitas saatus lõpuks sellegi eduloo eksiteele. Firma lõpetas tegevuse mitte templite nappuse tõttu, sest nende hooldamiseks ja taastamiseks olnuks tänaseni piisavalt võimalusi. 14 sajandi vanune ettevõte oli sunnitud uksed sulgema surmava laenukoorma tõttu, mille tõid kaela ahnusest kantud spekulatsioonid kinnisvaraturul.

Too kümne aasta tagune lugu väärib meenutamist nii õppetunnina kui ka märgilise aastana. Sama aasta detsembris märkas juhuslik netisurfaja USA Western Unioni veebilehe sügavustes lühikest teadaannet. Sellel seisis, et alates 27. detsembrist lõpetatakse telegraafiteenuse ehk meie mõistes telegrammiteenuse pakkumine.

Tegemist oli üllatavalt kitside matustega, arvestades erakordset mõju, mis oli sellel algelisel elektroonilise infovahetuse innovatsioonil. Telegraafil oli oluline roll tööstuse, transpordi, panganduse ja miljonite ameeriklaste elu edendamisel. Arvukate klientide tõttu oli arusaadavalt tegemist tulusa äriga. Seetõttu tundus kohatuna, et 162 aastat uue mandri elu ning sealt vanale mandrile ja Venemaani veetud kaablit pidi maailma elu mõjutanud tehnoloogia matuse ainsaks tunnistajaks sattus juhuslik mööduja.

Nüüd avaneb võimalus viga parandada, kui 172 aastat pärast esimese telegraafiteate saatmist saadetakse välja viimane telegramm Belgias. Belgias on telegrammiteenust elus hoidnud käputäis entusiaste, kes on andnud tööd kümnele vastava sisseseadega teenuseosutajale peamiselt Brüsselis ja selle lähiümbruses. Teisiti kui entusiastidena oleks osalisi raske mõista. Paarikümnest sõnast paberribale trükitud teate eest peab tasuma 23,75 eurot, lisaks umbes euro selle koju toimetamise eest.

Miks mitte kasutada SMS-e, e-kirju, Instagrami või mõnd muud kaasaegsemat sõnumiteenust? Aga just sellepärast, et mõni teade oleks edastatud just vanaaegsel moel. Lisaks kasutasid tänu telegrammi omapärale seda teenust mõned Belgia kohtutäiturid, sest telegramm edastatakse saajale allkirja vastu.

Kuid pärast käesoleva aasta 29. detsembrit sellist teenust Belgias enam küsida ei saa. Sellel päeval läheb teele ja võetakse vastu viimne telegramm. Mujal Euroopas pole sellise võimalusega enam ammu arvestatud. Ühendkuningriigis saadeti viimane telegramm 1982. aastal. Eelnevalt väsimatult sellise sidevahendiga arvestanud Indiast kadus teenus 2013. aastal.

Telegrammiajastu pidanuks lõpetama telefoni levik. Ometi jätkus selles vanamoodsas sidelahenduses elujõudu olla veel tükk aega piisavalt atraktiivne. Nagu tõdes televisiooniajastu saabudes meediaanalüütik Marshall McLuhan, meedium ise on sõnumiks. Telegramm ise oli tihti olulisem kui sellele kirjutatu. Muu hulgas seostus telegramm sünnipäevadega. Seda veel eriti, kui sattusid olema Briti alam, tähistasid sajandat sünnipäeva ja saatis kuninganna pidulisele just telegrammi, mitte postkaardi.

Belgia viimase telegrammi sisu pole teada, aga arvatavalt on kõige viimane sõna side reegleid järgiv „stop“. Siit jõuame ringiga tagasi Jaapanisse, kus vanasse suhtutakse endiselt lugupidamisega. Vähemalt üks suur telekomiettevõte pakub endiselt rahvusvahelist telegrammiteenust. Kardetavalt siiski mitte järgmised 14 sajandit, sest aeg toob sellelegi teele palju inimlikke kiusatusi.

Esmaspäevast neljapäevani võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 saates Portaal.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: "Portaal"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: