Inglismaal lõpetati kirjutusmasinate tootmine ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Ka Indias on trükimasin veel tänapäeval oluline töövahend.
Ka Indias on trükimasin veel tänapäeval oluline töövahend. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Kristjan Port

Iga tehnoloogia on inimliku tahte väljendus. Ja see tahe on tavaliselt seotud mõne inimliku puuduse parendamisega. Ning taolise tahte väljendusena loodud tööriistad, mida kasutame mõne oma kehalise võime parendamiseks, lõpetavad sellega, et too võime lõpuks nüristub endisest. Umbes nii kirjeldas tehnoloogia arengulugu kuulus meediateoreetik Marshall McLuhan, lisades, et inimene on tehnoloogia suguorgan. Sest just meie võimaldame asjadel paljuneda.

Vaieldamatult populaarseks tööriistade toel edendatavaks objektiks on olnud inimlik intellekt. Mõtle näiteks kalkulaatorile või kalendrile või telefoniraamatule ja vaimu tugevdamise idee hakkab end reetma. Friedrich Nietzsche ema ja õde kinkisid Preisi-Prantsuse sõjas sanitarina töötades haigeks jäänud põdura tervisega filosoofile jõuludeks Taani pastori Rasmus Malling-Hanseni värskelt leiutatud kirjutusmasina, mis meenutas tollal suurt nõelapatja. Kuid filosoof vihkas seda leiutist! Kuulus mõtleja pani peagi tähele ja seejärel pani ka kirja, et tema argumendid muutusid trükkimise tulemusel aforismideks, tema mõtted naljadeks ja tema retoorika sarnanes telegrammidele. Kõiges oli süüdi too algeline kirjutamisvõime parendaja, mis tegelikult kippus mõtlemise väljendamist hoopiski kammitsema.

Pole siis ime, miks võttis inimkonnal kirjutusmasina kasutuselevõtmine aega pool sajandit. Mõistus pidi lihtsalt enne järgi andma. Mõnel paremini, mõnel kehvemini. Ernest Hemingway kirjutas enda arvates kirjutusmasinat kasutades oma parima romaani. Pisikese lapse traagilisest elust kirjutatud lugu sisaldab vaid kuut sõna. Hemingwayd võib seetõttu pidada lühisõnumite ja twitteri kultuuri vaarisaks. Kahju vaid, et kuue sõna kasutamine sisuga teksti loomiseks on nii paljudele osutunud kättesaamatuks. Võib olla on siin süüdi toosama kirjutusmasin koos kõikide järgnevate arendustega.

kirjutusmasinaga hakati just ära  harjuma, kui välja ilmusid esimesed arvutid. BBC vahendab, kuidas koos esimeste PC arvutite sünniga enam-vähem samal ajal avati Walesis, Wrexhamis kirjutusmasinate tehas. Arvutitesse suhtuti toona suure ettevaatlikkusega. Tänase päeva seisuga on Walesi vabrikus valminud peaaegu kuus miljonit kirjutusmasinat. Teada on ka kõige viimasena valminud masina saatus. See  annetati äsja Londonis asuvale tehnoloogia muuseumile. Nüüdsest on muuseumi kogu lõplik, sest koos kirjutusmasina üleandmisega lõpetati tööstusrevolutsiooni hällis, Ühinenud Kuningriigis kirjutusmasinate tootmine. Seega lõppes vähemalt brittide jaoks kirjutusmasina suguorganiks olemise staatus. Kahjuks pole lootust, et nüüd tuleb kirjutusmasinaga kaotatud intellektuaalne võime tagasi. Pigem vastupidi, sest puuduse korvamiseks on kasutusele võetud senisest automatiseeritumad ja vähemat pingutust nõudvad meediaseadmed.

Selles valguses võib paista paradoksaalsena kolme aasta tagune lugu Ameerika Ühendriikidest, New Yorgi politseiosakonnast. Sealseid politseinike tuntakse politseiakadeemia ja sõõrikute kaudu. Kuid sinikuued pole näägutamist ära teeninud, kuna neis tiksub veel arvutieelse põlvkonna töövõime. Nimelt pikendasid sealsed politseinikud miljoni dollari suurust lepingut, mille käigus vahetati välja arreteerimisorderite kirjutamiseks kasutatavad kirjutusmasinad. Asemele toodi uued, töökorras kirjutusmasinad. Kuigi politseinikud tunnistasid, et mõnikord jätsid nad pisikuriteod registreerimata, sest kirjutusmasina kasutamine nõudis neilt suurt pingutust ja teinekord sai trükilint otsa, sõlmisid nad kirjutusmasinate tootjatega kolme aastase lepingu, mis peaks tänaseni veel kehtima. Raskuste mainime räägib ju kehalise arendava stiimuli olemasolust. Seega pole kõik veel kadunud!

Igal argipäeval võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 saates Portaal.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: