Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kavatsused peegelduvad silmades

Kavatsused peegelduvad silmades
Kavatsused peegelduvad silmades Autor/allikas: Wikimedia Commons
Pupillide suurus reedab tehtava otsuse.

Tahad teada kaaslase plaane? Tasub jälgida tema silmaterade liikumist.

Amsterdami ülikooli psühholoogid tegid katseid vabatahtlikega, kes pidi jälgima arvutiekraanil toimuvat. Seejärel küsiti, mida nad nägid. Katsealused võisid vastata kas jaatavalt või eitavalt.

Katsete põhjal on sarnaste küsimuste puhul inimese silmaava suurus seotud oodatava vastusega. Pupillide suuruse muutumine oli kõige märgatavam enne vastuse väljaütlemist. Enne jaatavalt vastamist olid silmaterad suuremad kui "ei"-vastuse andmise ootuses.

Silmaterad pani laienema ka vastamiseelne kõhklus. Kui inimene polnud kindel, kas ta küsitut märkas ja soovis vastata "ei", kuid vastas lõpuks jaatavalt, siis olid tema silmaterad eriti laiad.

Tavaliselt muutuvad pupillid laiemaks hämaras. Nii pääseb silma rohkem valgust ja nägemine paraneb. Silmaava suurust mõjutavad ka erinevad ajus toodetud virgatsained. 

Uurimuse autori Tobias Donneri sõnul peegeldab pupillide liikumine täpselt ajus küpsevat otsust. Silmaterade liikumise jälgimise abil saab uurida näiteks inimeste eelarvamusi ning hinnata, kui kindlad on nad oma vastustes.

Uurimus ilmus ajakirjas Proceedings of the National Academy of Sciences.

Toimetaja: Piret Pappel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: