Muutumatust silmaavast paistab afantaasia

Foto: Kalea Jerielle/Unsplash

Mõned inimesed väidavad, et nad ei suuda mitte kunagi mitte midagi oma vaimusilmas ette kujutada. Teised teatavad, et suudavad vaimusilmas asju ette kujutada küll, ja vägagi hästi.

Nüüd on teadlased leidnud objektiivse võimaluse, kuidas kindlaks teha, kas kõik need inimesed üksnes väidavad ja teatavad või on neil tõsi taga.

Joel Pearson ja ta kolleegid Austraaliast Sydneyst Uus-Lõuna-Walesi Ülikoolist avastasid, et neil inimestel, keda iseloomustab seisund nimega afantaasia, suutmatus pildilisi kujutelmi vaimusilma ette manada, ei läinud pupill ehk silmaava ei suuremaks ega väiksemaks, kui neil paluti ette kujutada midagi tumedat või midagi heledat.

Teistel inimestel läksid tumedat kujutledes pupillid suuremaks, heledat kujutledes väiksemaks.

Teadlased jälgisid katseisikute silmaliigutusi ja pupillisuurusi eriliste prillide abil, mis neile pähe anti.

Kõigepealt tehti katset ilma kujutlusnõudeta: katseisikuile näidati täiesti päriselt hallil taustal kas heledaid või tumedaid kujundeid. Sellisel juhul reageerisid oodataval moel kõigi katseisikute pupillid, olenemata isiku afantaasilisusest.

Silmaava kahanemine heleduse ja laienemine tumeduse peale on loomulik refleks, mis kannab hoolt selle eest, et silmapõhja jõuaks just paras hulk valgust. Iseenesest on huvitav, et suuremal osal inimestest toimib refleks ka kujutluse, mitte ainult reaalse valgusolu toimel.

Teadlased aga tegidki järgmises katses kindlaks, et neil, kes olid varem öelnud, et neil on visuaalse ettekujutusega raskusi, ei muutunud pupilli suurus, kui kujutlemist paluti.

Lisakatsete põhjal tõdesid teadlased, et ruumilist mõtlemist nõudvate ülesannete täitmisel afantaasiaga inimestel silmad liikusid, mis viitab, et küllap nad püüdsid ka põhikatset ikkagi aktiivselt kaasa teha, mitte ei istunud niisama. On ennegi tõdetud, et ruumilist mõtlemist afantaasia ei sega.

Pearson ja kaasautorid tõdevad ajakirjas eLife, et nende leitud seos aitab nüüd afantaasiat diagnoosida ka objektiivsemalt kui lihtsalt inimese ütluse põhjal.

Samuti võiks nüüd lihtsam olla uskuda ka neid inimesi, kes väidavad endal olevat väga erksa kujutlusvõime ehk hüperfantaasia.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.

Toimetaja: Sandra Saar

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: