Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

SETI kahtleb Venemaal registreeritud ''tulnukate signaali'' maavälisuses  

Vaadata tuleb õiges suunas.
Vaadata tuleb õiges suunas. Autor/allikas: Interdimensional Guardians/Creative Commons

Meedias nädala alguses kahinat tekitanud Vene astronoomide poolt poolt jäädvustatud raadiosignaal on äärmiselt tõenäoline inimtekkeline või on tegu kalibreerimisveaga, järeldab maaväliste tsivilisatsiooni lähetatud signaalide otsinguga tegeleva SETI instituudi teadlasrühm kiirmemos.

Möödunud aasta 15. mail registreeritud signaal lähtus avastusest teatanud töörühma sõnul Maast ligikaudu 94 valgusaasta kaugusel asuva tähe HD 164595 suunast, mille ümber tiirleb teadaolevalt vähemalt üks Neptuuni-suurune planeet. Kuigi raadiolainete poolt kantav energiahulk oli suhteliselt väike, oleks pidanud signaali maavälisuse korral olema selle allikas erakordselt võimas, näiteks kõrgelt arenenud tsivilisatsiooni ehitatud raadiomajakas või mõni gravitatsiooniläätse poolt võimendatud astrofüüsikaline nähtus.

SETI-t teavitati sarnaselt muu avalikkusega leiust alles kuid hiljem. Instituudi poolt hallatavatest andmebaasidest sarnast signaali otsinud teadlasrühm eesotsas Steve Croftiga nendib nüüd kaaslastega, et samast ruumipiirkonnast pole neile teadaolevatel andmetel lähtunud ühtegi võrreldavat sõnumit. Tulemusi ei andnud ka pühapäeva öösel maailma suurima liigutatava antenniga raadioteleskoobiga GBT korraldatud täiendavad vaatlused.

Memos nenditakse, et kui tegu on tõepoolest maavälise signaaliga, peaksid neid tekitavad sündmused leidma RATAN-i teleskoobi eripärasid arvestades väga sageli – teleskoobi lahutusvõime on üks gigaherts ehk samasse vahemikku paigustuksid väga erinevatel sagedusel asetleidvad sündmused Tõdemus, et sarnaseid signaale SETI-kataloogis ei leidu, viitab seega, et vene teadlastel vedas äärmiselt palju või märksa tõenäolisemalt – tegu on mõõteinstrumentidest või mõnest muust inimtekkelisest seadmest lähtunud häiritusega. Näiteks võivad sama 11-gigahertsit lainesagedust, mille suhtes on RATAN kõige tundlikum, kasutada geostatsionaarsed satelliidid. Välistada ei saa ka kalibreerimisviga.

Teleskoobi lõuna-põhja suunas väljavenitatud kitsale vaatevälja tõttui ei saa olla lisaks täielikult kindel, et signaal lähtus just tähe HD 164595 lähistelt. Järeldusele vaatamata plaanib töörühm lisada tähe HD 164595 paljutõotavate objektide nimistusse, mida SETI perioodiliselt seirab. SETI teadlastel oli kavas esitleda analüüsi 27. septembril Mehhikos Guadalaja toimuval rahvusvahelisel astronautikakongressil. Lai avalik huvi sundis aga memo avaldamist kiirendama.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: