Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Filmi ''Emajõe veemaailm'' režissöör: rohkem võiks olla seestpoolt väljapoole vaatamist

Kuigi looduse pildile või filmile püüdmine viib inimest loodusele lähemale, ei saa võtta seda iseenesest mõistetavana. Pildi ilu ja looduse nautimine kujutab endast midagi palju sügavamat, leiab keskkonnakuu raames ETV-2s linastuva filmi ''Emajõe veemaailm'' režissöör Remek Meel.

Nõiavärk

Tegelikult on see üks nõiavärk, et sa paned aja kinni ja jäädvustad. Mõned suguharud ei luba end siiamaani jäädvustada ega filmida. Iseenesest ei ole see filmimine niisama, et sa lihtsalt filmid selle asja ära. Indiaanlased arvavad, et sa võtadki selle elusa olendi energia endale. Seda ei saa teha lihtsalt nii, et lähed ja filmid. Sa pead ikka väga aupaklik olema kõige selle vastu, mida sa filmid.

Mulle tohutult meeldib Fred Jüssi filosoofia – seestpoolt väljapoole vaatamine. Seda võiks rohkem olla. Enne kui lähed filmid liigi ära ja mõtled kuram, keda ma nüüd filmisin, et oo, see oli mingi haruldus, et kas ikka tohtis talle nii ligi minna, sa võiks ikka ennem tunda seda.

Filmimine ja pildistamine viib sind loodusele lähemale, aga tegelikult see pildi ilu ja selle looduse nautimine – see on nii palju sügavam lihtsalt sellest ringi rahmeldamisest ja faili üles korjamisest. Paljud saavad sellest aastate pärast aru, millega nad hakkama said või mida nad tegid või heas mõttes, mis nad üles korjasid või mis nad halba tegid. Jäädvustamisse tasub rohkem süvitsi minna. See pole lihtsalt tehniliste vahenditega natukene ringi vuramine, see on palju-palju enamat.

Maagiline hetk
Minule kõige olulisem koht filmist on, kus on kopraisa ja -ema koos pisikeste poegadega, eelmise aastaste poegadega. Ma olen palju aastaid neid jälginud, aastakümneid. Ma pole kunagi sellist asja sellises keskkonnas näinud. Enamasti on nii, et on loom ja kole keskkond või siis on ilus keskkond, aga ei ole looma. Need kaks tuleb kokku panna ja kui ma tookord selle situatsiooni filmisin, siis see oli ülim.

Ma olin metsikus looduses, mitte kuskil loomaaias. [...]. See hetk, et terve pesakond tuleb kokku, hellalt üksteist seal kraabib, pojad mängivad, päike loojub ja vesi sillerdab. See oli nii ülim, seda oli ülimalt raske filmida. Nägu on sääski täis, ise kogu aeg fokusseerisid, paat liikus, mul olid elektrimootorid, kaamerad, ma ise ujusin vee peal. Need olid mõned üksikud minutid. Sain aru, et kui ma seda ära ei realiseeri, siis jääv elus ilmselt ainsaks korraks mul.

Ma olen nii rõõmus, et sain selle hetke kuidagi ära realiseeritud ja sain kaadrid kätte sellisest loomast, keda peetakse selliseks tuimaks ja uimaseks, et tegelikult kui hell ja kui teistmoodi see asi on. See oli minu tipphetk kahtlemata. [...] Ma proovisin seda veel korrata, suuremate ja võimsamate kaameratega, aga ei tulnud enam midagi välja, sedasama situatsiooni enam ei tulnud.

Film ''Emajõe veemaailm'' (Eesti, 2015) on eetris ETV-2's neljapäeval, 5. mail kell 20.00.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: