Mõistusega olendeid on lootust leida punaste kääbuste planeetidelt

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Vaadata tuleb õiges suunas. Autor/allikas: Interdimensional Guardians/Creative Commons

Maaväliste tsivilisatsioonide lähetatud signaalide otsinguga tegelev SETI Instituut Ameerika Ühendriikides annab teada, et laiendab otsinguid nüüd ka 20 tuhandele planeedisüsteemile, millest on mõistusega elu märkide leidmist seni peetud suhteliselt vähe tõenäoliseks.

Seni on raadiosignaalide otsinguil keskendutud põhiliselt Päikese-sarnastele tähtedele, lähtudes mõistlikust eeldusest, et kui meil siin Päikese ümber tiirleval planeedil enam-vähem mõistuslikku elu leidub, siis tasub teisi näiteid otsida eelkõige ka just samasugustest paikadest.

Viimase aja teadusuuringute valguses on aga ilmnenud, et tuhmilt hõõguvate väikeste punaste kääbustähtede ümber tiirleb rohkesti planeete just selles elukõlblikus vööndis, kus ei ole liiga palav, et kogu planeedi vesi aurustuks, ega liiga külm, et kogu planeedi vesi jäätuks. Eri hinnangutel võib selles vööndis tiirlevaid planeete leiduda ühe kuuendiku kuni lausa poole juures punastest kääbustest.

SETI instituut teatabki nüüd, et alustab kahe aasta pikkust projekti, et uurida lähemalt, kas 20 tuhande kõige lähemal asuva punase kääbuse juurest õnnestub mõni mõistuslikule päritolule viitav raadiosignaal leida. Loodame, et õnnestub, sest SETI on mõistusega olendite märke otsinud juba aastakümneid, aga seni paraku edutult.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: