Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Jupiteri punalaigu mõistatuse võti on gravitatsioon  

Jupiter.
Jupiter. Autor/allikas: Arizona ülikool/NASA/JPL

Jupiteri peal on Suur Punane Laik. Maakera poliitilisel kaardil laiutanud suur punane laik lagunes õnneks umbes 25 aasta eest ja ka Jupiteri punalaik näitab viimasel ajal kahanemise märke. Jupiteri laik on tegelikult võimas torm, mis on keerutanud seal juba vähemalt 250 aastat. Miks see nii püsiv on ning miks see nüüd kahaneb ja aeglustub, see pole päris selge.

Rühm iisraeli teadlasi väidab nüüd, et kui NASA kosmosejaam Juno tänavu suvel Jupiteri juurde jõuab, siis võib see sellesse loosse selgust tublisti juurde tuua.

Marzia Parisi Weizmanni teadusinstituudist ja ta kolleegid kirjutavad ajakirjas Icarus, et on välja arvutanud, milline peaks olema Suure Punase Laigu mõju Jupiteri gravitatsiooniväljale. Kui nüüd Juno Jupiteri gravitatsioonivälja täpselt üle mõõdab, siis peaks selle põhjal saama teha üsna kaugeleulatuvaid järeldusi nii Suure Punase Laigu kui ehk ka Jupiteri siseehituse kohta.

Parisi ja kaasautorid kirjutavad, et Juno mõõtmised peaksid näitama, kas keeristorm ulatab sügavamale atmosfääri kui 2000 kilomeetrit, ja kui ulatub, siis kui sügavale. Sellest teadmisest oleks paljude praegu veel lahtiste küsimuste lahendamisel abi.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: