Komeedimaandur Philaega jääb vist ühendus taastamata   ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ESA

Komeedimaandur Philae, mis kogu maailma pilkude all tunamullu komeedile 67P/Tšurjumov-Gerassimenko laskus ja sealt mingil määral ka meile Maa peale signaale saatis, tundub nüüd olevat lootusetult igasuguse ühenduse Euroopa Kosmoseagentuuri juhtimiskeskusega kaotanud.

Komeet 67P liigub juba Päikesest eemale ja peagi jääb seal soojust ja valgust liiga väheks, et Philae ja tema päikesepaneelid üldse toimida saaksid. Kölnis asuv juhtimiskeskus püüdis veel paari päeva eest saata Philaele instruktsiooni teha üks veidi riskantne manööver, lootuses, et ehk hakkavad päikesepaneelid seepeale rohkem valgust saama.

Philae töörühma juht Stephan Ulamec aga oli sunnitud tunnistama, et soovitud tulemus jäi saavutamata. Heal juhul võis tema sõnul juhtuda, et Philae sai signaali kätte ja sooritaski manöövri, aga ei saanud saatja rikke tõttu enam ise signaale saata, kuid veelgi tõenäolisem on, et Philae talle saadetud signaali kinni ei püüdnudki.

Sellest on kahju, sest võib arvata, et sondi mällu on salvestatud väärtuslikke andmeid komeedi kohta, mille ta jõudis vahetult pärast laskumist koguda, enne kui side sellega peagi katkes. Ulameci sõnul on kahetsusväärne seegi, et suvel korraks taastatud ühendus jäi ikkagi liiga kehvaks ja lühikeseks, et neid võimalikke andmeid kätte saada.

Kuid kõik ei ole veel kadunud. Kosmosejaam Rosetta, mille pardalt Philae komeedile laskus, tiirleb 67P ümber veel edasi ja uurib seda taevakeha ikkagi. Septembris, kui kavandatud uurimistööd läbi saavad, soovivad lennujuhid tuua ta komeedile lähemale tiirlema.

Lähemalt tehtud piltide pealt võivad teadlased loodetavasti Philaed näha ja tutvuda tema ümbruskonnaga, mis aitab kindlasti veidi paremini tõlgendada neid andmeid, mille Philae pärast laskumist Maale saatis ja mis on teadlastel olemas.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: