Pahelisus tõukas inimkonna üle ilma levima ({{commentsTotal}})

Foto: Andrew Ebrahim/Creative Commons

Inimesed on levinud peaaegu kõikjale üle maailma ja selle erakordselt laia leviku on võimalikuks teinud võibolla just meie nii-öelda tumedam pool. Üks briti arheoloog väidab, et inimliigi levik on kõvasti hoogu juurde saanud omavahelise usalduse kuritarvitamisest, reetlikkusest ja muudest moraalsetest pahedest.

 

Inimeste levik üle Maa kiirenes märgatavalt umbes 100 000 aastat tagasi ja just siis muutus ka selle leviku iseloom. Penny Spikins Yorki ülikoolist kirjutab ajakirjas Open Quaternary, et kui seni olid rändeid ajendanud keskkonnamuutused või rahvaarvu kasv, siis just nii umbes saja aastatuhande eest sagenesid ränded, mida on nende teguritega raske seletada ja mille tulemusel asustati ka senistest hoopis kehvemate elutingimustega paiku.

Spikinsi väitel võib seda muudatust seletada emotsionaalsete muutustega inimsuhetes. Ta kirjutab, et sedamööda, kuidas inimeste ellujäämine hakkas üha enam sõltuma nende pühendumusest ühistegevusele, tugevnes ka vajadus petiste karistamise järele, aga samas tekkis ka uudseid võimalusi osavast reetlikkusest kasu lõigata ning nõnda edenes jõudsalt ka kelmus ja petukunst.

Üha rohkem puhkes seetõttu moraalsetest erimeelsustest ajendatud tülisid, milles osapoolte elugi sattus tihtilugu kõrgesse ja vahetusse ohtu. Sellises eskaleerunud olukorras pidasid paljud sageli paremaks ohtlikuks muutunud kaasürginimestest ning nende sõna otseses mõttes mürginooltest võimalikult kiiresti võimalikult kaugele kolida, maksku mis maksab.

Nii jõutigi elama ka jäistele põhjamaadele ja tihedatesse džunglitesse, läbides rännuteedel ka laiu tundraid ja kuumi kõrbeid ning ületades soiseid jõedeltasid.

Nii et kuigi inimkonna üleilmne levik võib meile tunduda särava ja helge eduloona, võib see siiski tublisti tõukunud olla ka sellesama inimkonna reetlikust, omakasupüüdlikust ja konfliktsest varjuküljest.

Toimetaja: Jaan-Juhan OidermaaHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: