Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Pissihäda aitab veenvalt valetada

Foto: Andy Castro/Creative Commons

Valetada ei ole ilus, kuid kui teil mingil põhjusel seda siiski vaja on teha, näiteks näidata end tööintervjuul natuke paremast küljest, kui päris aus oleks, siis üks väike soovitus teadlastelt: jooge enne katsumust kolm-neli klaasi vett ja ärge WC-sse minge. Selgub, et inimestel tuleb valetamine paremini välja, kui samal ajal on vaja pissihäda maha suruda.

 

Iris Blandon-Gitlin Ameerika Ühendriikidest California osariigiülikoolist ja ta kolleegid palusid üliõpilastel vastata katse tarvis kokku kutsutud hindamiskomisjoni küsimustele, aga seejuures kahele küsimusele vastates valetada.

Enne küsitlemist paluti poolel üliõpilastest juua 700 milliliitrit ehk kolm ja pool klaasi vett, teisel poolel üliõpilastest aga 50 milliliitrit ehk veerand klaasi vett. Tuli välja, et need, kes olid rohkem vett joonud, suutsid oma valesid komisjoni ees paremini varjata kui need, kes olid vähem vett joonud.

Blandon-Gitlin ja kaasautorid kirjutavad ajakirjas Consciousness and Cognition, et tuvastatud nähtus on kooskõlas varasemate uurimistulemustega, mille järgi erisugused enesekontrolli nõudvad tegevused vajavad ühtede ja samade ajukeskuste toimimist, mistõttu ühest tegevusest, näiteks täis põiega toimetuleku püüdest tulenev ajukeskuste aktiveerumine aitab kaasa ka teise tegevuse, näiteks veenvalt valetamise edule.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: