TTÜ teadlased uurivad koos Kasahstani kolleegidega tuulelektrijaamate mõju elektrisüsteemile ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Pilt on illustratiivne.
Pilt on illustratiivne. Autor/allikas: Postimees/Scanpix

TTÜ elektroenergeetika instituuti külastasid Kasahstani Almatõ energeetika ja telekommunikatsiooni ülikooli elektroenergeetika kateedri esindajad Karmel Tokhtibakiev ja Almaz Saukhimov, et tutvuda TTÜ teadus- ja arendustööga ning sõlmida koostöölepe.

Allkirjastatud leppega alustatakse kahe instituudi vahel koostööd tuulelektrijaamade mõjude uurimisel elektrisüsteemi talitlusele, samuti tehakse uurimistööd elektrisüsteemi stabiilsuse ja laiseire valdkondades. Koostööleppe ühe osana hakatakse vahetama doktorante ja õppejõude ning koostatakse ja avaldatakse ühiselt õppematerjale.

Koostöö raames alustatakse teadusprojekti laiseire rakenduste väljatöötamiseks elektrisüsteemi stabiilsuse tagamiseks tingimustes, kus tuuleelektrijaamade osakaal suureneb ja tavapärase sünkroongeneraatoritel põhineva tootmise osakaal väheneb. Teadustöö eesmärk on tagada elektrisüsteemide stabiilne talitlus mistahes elektritootmise portfelli juures, arvestades elektrisüsteemi tehnilisi kriteeriume ja vajalikke varutegureid.

Külastuse raames toimusid kohtumised ja diskusioonid TTÜ rektori, energeetikateaduskonna dekaani ja elektroenergeetika instituudi töötajatega. Lisaks TTÜle külastati nädala jooksul Paldiski tuuleelektrijaama, Harku alajaama, Estlink 1 konverterjaama ja Elering ASi elektrisüsteemi juhtimiskeskust.

Eriti pakkus külalistele huvi Eesti elektrisüsteemiga ühendatud tuuleelektrijaamade kogus ja nende juhtimisega kaasnevad väljakutsed. Külastuste raames kohtuti nii tuulelektrijaama käitajatega kui ka Elering AS ekspertidega. Kasahstani kolleegid olid väga huvitunud Eesti kogemustest tuuleelektrijaamade liitumisel, nende juhtimisel ja talitluse analüüsimisel.

Elektroenergeetika instituudi elektrisüsteemide dünaamika ja juhtimismeetodite uurimisgrupi juhi dotsendi Jako Kilteri sõnul pakub koostöö Kasahstani kolleegidega palju uut ja huvitavat ning võimaldab rakendada seniseid teadmisi ja kogemusi keerulisemate süsteemide juhtimisel.

"Eesti ja Kasahstani elektrisüsteem kuuluvad ühte sünkroonalasse, kuid viimane on võrreldes Eesti elektrisüsteemiga keerulisem ning samuti leiavad selles aset mitmesugused elektrilised protsessid, mida Eestis ja mujal Euroopas ei esine," rääkis Kilter. Seega on väljatöötatavaid meetodeid ja rakendusi võimalik katsetada erinevates tingimustes ning seeläbi veenduda lahenduste usaldusväärsuses ja laiemas kasutatavuses. Samuti on TTÜ-l võimalik saada täiendavaid teadmisi elektrisüsteemi stabiilsuse, selle tagamise meetodite ja analüüsi valdkonnas.

TTÜ elektroenergeetika instituudi direktori Ivo Palu sõnul jätkatakse läbirääkimisi ka magistrantide vahetuse teemal. „Vene keelt oskavatele TTÜ tudengitele on see kindlasti üheks heaks võimaluseks õppida välismaal ja omada meil mitteõpetatavaid erialaaineid vene keeles," lausus professor Palu.

Lisaks sõlmitud koostööleppele teeb elektroenergeetika instituut tihedat koostööd KTH, Aalto, NTNU, DTU, Manchesteri, Dresdeni ja Manitoba ülikoolidega.

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: