TTÜ katsed kinnitavad: elektri väiketootjatel on tulevikus oma koht olemas

Maailmas ja Eestis kasvav tuule- ja päikeseelektrijaamade hulk on tekitanud rea küsimusi, kas elektrivõrk suudab ikka uue ajastu väljakutsetega toime tulla. Tallinna tehnikaülikooli teadlaste Saksamaal tehtud katsed näitavad, et nutikaid elektrivõrgu lahendusi kasutades ei valmista ka väiketootjate lisandumine erilisi probleeme.

Katseid tehti Lõuna-Saksamaal asuvas 2500 elanikuga Wildpoldsriedi asulas. Küla toodab seitse korda rohkem elektrit, kui selle elanikud tarbida suudavad. Katse käigus eraldati ülejäänud võrgust mitmed ärihooned ja eramajad ning uuriti eraldatud võrguosas elektri kvaliteeti. Eriline tähelepanu oli tarkvõrgus stabiilset toidet tagavate juhtimismudelite katsetamisel.

Tulemused kinnitasid arvutustulemusi. Praktikas tähendas see lõpptarbijate seadmete katkematut ja stabiilset tööd. Ka elektri kvaliteet vastas täpselt nõuetele. Kvaliteedi langus lühendab reeglina seadmete eluiga, põhjustab tavatarbijale valgustuse silmnähtavat värelust, elektrimootorite kiiruse kõikumisi ja teisi probleeme.

Tehnikaülikooli energeetikadoktorantide Andreas Armstorfer, Ahmad Rahmoun ja Jorge Helgueri – juhendajad Helmuth Biechl ja Argo Rosin – jaoks oli tegu harukordse võimalusega. TTÜ-s saab teha teaduslikke tarkvõrkude katseid teha vaid hoonete tasandil.

Nii annavad katsed täiendava sisendi teadmistepõhise ehituse tippkeskuse teadusuuringutesse mille üheks eesmärgiks on lokaalsete tarkvõrkude tehniline ja majanduslik optimeerimine. See on eriti oluline, näiteks nullenergiahoonetes. Samuti lokaalsete energiaallikate koondamine virtuaalseks elektrijaamaks.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: