Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Euroopa suurim tehislihaste konverents toob Tallinnasse sadakond materjaliteadlast

Tartu ülikoolis loodud lihasrobotid, mis on kiiremad kui teod.
Tartu ülikoolis loodud lihasrobotid, mis on kiiremad kui teod. Autor/allikas:

Täna ja homme võõrustab Tartu ülikooli tehnoloogiainstituudi arukate materjalide ja seadmete labor Meritoni hotellis rahvusvahelisi tippteadlasi, kes tegelevad elektromehaaniliselt aktiivsete polümeersete materjalide ehk tehislihastega.

Tegemist on viienda EuroEAP aastakonverentsiga, mille peakorraldaja on TÜ polümeersete materjalide tehnoloogia professor Alvo Aabloo.

Aabloo loodab näha konverentsil rohkem kui sadat särasilmset maailma tippteadlast esitlemas viimaseid uurimistulemusi ja tehnoloogiaid. Tegu on Euroopa suurima tehislihastega tegelevate teadlaste kokkusaamisega. "Eesti teaduse ja tööstuse arengule on selline rahvusvaheline konverents ääretult oluline, sest see aitab kaasa parema koostöö saavutamisele teiste tippteaduskeskuste ja ülikoolidega,“ ütles Aabloo.

Konverents toimub Eestis esimest korda ja selle peamine eesmärk on tutvuda erinevate teadlaste viimase aja tööga ja neid omavahel võrrelda. „Tihti on teadusartiklites avaldatud andmed omavahel võrreldamatud,“ selgitas Aabloo ja lisas, et konverents aitab ka tihendada erinevate teadlaste omavahelist koostööd uute ülemaailmsete projektide algatamisel näiteks Horisont 2020 raames.

Aastakonverentsile on kutsutud seitse külalisesinejat Koreast, USA-st, Hiinast, Prantsusmaalt, Rootsist ja Jaapanist, kes tutvustavad viimaseid läbimurdeid ja saavutusi uudsete elektroaktiivsete polümeermaterjalide valmistamisel, uurimisel ja seadmete ehitamisel.

Sellised pehmed ja hääletud materjalid on olulised pehmes robootikas. Konverentsil arutlevad teadlased ka uute võimaluste üle rakendada olemasolevaid materjale biomeditsiinis, robootikas, militaar- ja kosmosetööstuses ning tutvustatakse viimaseid arengusuundi pehmete sensorite valdkonnas. Konverentsi järel toimub Marie Curie teadusvõrgustiku kokkusaamine.

EuroEAP on Euroopa suurim organisatsioon, mis koondab elektromehaaniliselt aktiivsete polümeersete materjalide ehk tehislihastega tegelevaid teadlasi, uurimisasutusi, ülikoole ja ettevõtteid. Tartu ülikool on organisatsiooni liige alates selle loomisest ning TÜ tehnoloogiainstituudi arukate materjalide ja seadmete ehk IMS labor osaleb aktiivselt EuroEAP töös ja eesmärkide elluviimises.

Alates 2011. aastast toimub EuroEAP aastakonverents igal aastal erinevas riigis.

Toimetaja: Katre Tatrik, Tartu ülikool

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: