Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Ganymedese põues on soolane ookean

Planeet Jupiteril on ka päris põrakas kaaslane Ganymedes. Läbimõõdult meie maakera Kuust 1,5 korda suurem. Maakera ise on Ganymedesest läbimõõdult siiski peaaegu 2,5 korda suurem. Kuigi maakera võib täna kindlasti uhkeldada ka oma pea otsatute ookeanidega, tuleb nüüd välja, et ka Ganymedesesel võib leiduda soolast ja vedelat vett terve ookeanitäis.

Ameerika kosmoseagentuuri NASA teadlased väidavad kosmoseteleskoobi Hubble kogutud vaatlusandmete põhjal, et sügaval Ganymedese pinna all ongi peidus justnimelt terve ookean. Hubble on Maa ümber tiirutav seade ja Ganymedesel see uurimas muidugi ei käinud. Ent see eest vaatles see hoolikalt Ganymedesel välklevaid virmalisi. Ganymedes on Päikesesüsteemi kuudest ainus, millel on olemas magnetväli ja seetõttu esineb sellel ka virmalisi.

Aga et Ganymedes on Jupiteri lähedal, siis võivad Jupiteri magnetvälja muutused panna Ganymedesel välklevad virmalised pisut edasi-tagasi kiikuma. Neid kiikumisi siis Hubble jälgiski, kuid kiikumised olid väiksemad, kui oleksid teoreetiliselt olema pidanud.

Üks võimalikke seletusi on see, et Ganymedesel on sees palju soolast vett, milles tekitab Jupiteri magnetväli sekundaarse magnetvälja, mis asub siis Jupiteri magnetvälja vastu tegutsema ning muudab seda nõrgemaks. Seetõttu kiiguvad Ganymedese virmalised kahe kraadi ulatuses, mitte aga kuue kraadi ulatuses, nagu võiks Jupiteri magnetvälja tugevuse põhjal eeldada.

Teadlaste hinnangul on Ganymedese siseookean umbes sada kilomeetrit sügav ehk umbes kümme korda sügavam kui Maa ookeanide sügavaimad kohad. Vedel ookean asub Ganymedesel umbes 150 kilomeetri sügavusel pinna all. Pind aga ise koosneb peamiselt jääst.

Teadlased on varemgi kahtlustanud, et Ganymedese sees võib ookan peidus olla. Nüüd on need kahtlused siis kõvasti tugevnenud.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: