Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Titani ülaatmosfäär on arvatust külmem

Vesiniktsüaniidi pilv.
Vesiniktsüaniidi pilv. Autor/allikas: ESA

Üle-eelmisel aastal Saturni kaaslase Titani lõunapooluse kohal hõljunud pilve keemiline analüüs näitab, et see koosnes vesiniktsüaniidi kristallidest. Tulemused viitavad, et kuu ülaatmosfäär on arvatust oluliselt jahedam, mis sunnib parandusi tegema Titani atmosfääriringet kirjeldavates mudelites.

Aastaaegade vaheldumist võib näha ka Titanil. Kuu põhjapoolkeral algas kevad 2009. aastal, millega seonduvalt ilmus kolm aastat hiljem umbes 300 kilomeetri kõrgusele kiiresti pöörlev pilv. Selle koostis jäi aga kuni viimase ajani mõistatuseks. Cassini satelliidi poolt kogutud andmetel põhinev analüüs tekitab aga uusi küsimusi.

Seniste atmosfääri käitumist kirjeldavate mudelite kohaselt saaksid vesiniktsüaniidist pilved moodustada enam kui 200 kilomeetri võrra madalamal.Ühendi olemasolu viitab, et ülaatmosfääri temperatuur on antud kõrgusel arvatust saja kraadi võrra külmem.

Senised simulatsioonid on viidanud, et Titani atmosfääris moodustuvad päikesevalguse toel mitmed aminohapped ja lämmastikalused. Nii aitab vesiniktsüaniidi olemasolu kinnitamine atmosfääris toimuvaid protsesse paremini mõista.

Uurimus ilmus ajakirjas Nature.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: Nature

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: