Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Insuldile eelneb sageli vaimne langus

{{1407733234000 | amCalendar}}
Mälu ja mõtlemisvõime halvenemine võivad peegeldada insuldiohtu
Mälu ja mõtlemisvõime halvenemine võivad peegeldada insuldiohtu Autor/allikas: Wikimedia Commons

Mälu ja mõtlemisvõime vähenemine vanemaealistel inimestel võib peegeldada suurenenud insuldiriski.

Enam kui 7200 üle 65 aasta vanuse ameeriklase uurimist hõlmanud töös testiti osalejate lühi- ja pikaajalist mälu, tähelepanu ja teisigi vaimseid talitlusi iga kolme aasta möödudes. Seejuures selgus, et kehvemaid tulemusi andnud inimeste seas oli insuldi tekkerisk 61 protsenti kõrgem ning tumedanahalistel osalejatel seostus vaimne allakäik lausa viiekordse insuldiriski tõusuga.

Insuldijärgselt halvenesid vaimsed võimed ligikaudu kaks korda nii kiiresti kui enne insulti. Vaimse langusega seotud insult suurendas omakorda surmariski. Sellised tulemused ilmusid ajakirjas Stroke.

Kognitiivset langust seostatakse üldiselt närvisüsteemi ja ajufunktsioonide kehva talitlusega. Neuroloogiliste tervisenäitajate halvenemine võib viia tõsiste terviseprobleemideni, sh insuldini.

Eelnevate uuringute põhjal suurendab vaimset allakäiku kehv südameveresoonkonna tervis; antud uuringu näol oli tegemist aga esimese tööga, kus näidati vaimse languse mõju insuldiriski tõusule.

Uuring näitas, et vanemaealiste inimeste mälu ja mõtlemisoskuse hindamine võib olla abiks kõrgenenud insuldiriskiga inimeste kindlakstegemisel, toimides haigusriski markerina.

Loe lisa:
Mental decline often precedes a stroke, study finds (Medline Plus)

Toimetaja: Katrin Sak

Allikas: Medline Plus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: