Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Looduslik valgus kontorites on tervisele hea

Kontoriruumis olgu aknad!
Kontoriruumis olgu aknad! Autor/allikas: Wikimedia Commons

Rohkema valgusega kokkupuutuvad kontoritöötajad magavad kauem, nende uni on kvaliteetsem, nad on füüsiliselt aktiivsemad ja nende elukvaliteet on parem; seda kõike võrreldes nende töötajatega, kelle kokkupuude loodusliku valgusega on töökohas väiksem.

 

Uuring tõstab esile loodusliku valgusega kokkupuute olulisust töötajate tervisele ning näitab, et kontorite arhitektuuriline disain peaks võimaldama töötajate kokkupuudet loodusliku päevavalgusega.

Töö näitas, et akendega ruumides töötavad inimesed puutusid töö ajal päevavalgusega kokku 173 protsenti rohkem ning magasid öösiti keskeltläbi 46 minutit enam kui need töölised, kelle töökoht loodusliku valgusega kokkupuudet ei võimaldanud. Päevavalgust nautivad kaaslased kaldusid olema ka füüsiliselt aktiivsemad kui akendeta ruumides tegutsevad inimesed.

Sellised tulemused ilmusid ajakirjas Journal of Clinical Sleep Medicine.

Päevane kokkupuude valgusega (seda eriti hommikutundidel) on tervisele oluline, parandades tuju, suurendades erksust ja kiirendades ka organismi ainevahetust. Kontoritöötajad tegutsevad siseruumides ning sageli on need akendeta ruumid, mis tähendab, et inimesed on terve päeva ulatuses kunstliku valgustuse mõjuväljas.

Kontoriruume disainivad arhitektid peaksid selliste tervisemõjudega arvestama. Valgus on aju ja keha jaoks kõige olulisem sünkroniseeriv tegur ning sisemiste bioloogiliste rütmide sünkroniseerimine maakera igapäevase pöörlemisega on tervisele väga oluline.

Loe lisa:
Natural light in office boosts health (Science Daily)

Toimetaja: Katrin Sak

Allikas: Science Daily

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: