Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Alzheimeri tõve tekkes tuvastati uus süüdlane

{{1405662620000 | amCalendar}}
Alzheimeri tõvele on omased ajus toimuvad muutused
Alzheimeri tõvele on omased ajus toimuvad muutused Autor/allikas: Wikimedia Commons

Alzheimeri tõve tekkepõhjusi ei osata praegu veel täpselt välja tuua. Hiljutine uuring lisas siia aga uue aspekti, kirjeldades valku, mis võib selle haiguse tekkes mängida olulist rolli.

Endiselt on teadmata, kas uus valk nimega TDP-43 on Alzheimeri tõve põhjuseks või soodustab haiguse areng hoopis vastava valgu teket. Niisamuti on praeguses seisus keeruline hinnata valgu edasisi kasutusvõimalusi Alzheimeri tõve diagnoosimisel, ravis ja ka ennetuses. Esmalt tuleb mõista valgu toimemehhanisme ja seoseid teiste molekulidega.

Alzheimeri tõbe uurivaid teadlasi on pikalt köitnud kaks valku (beeta-amüloidne ja tau valk), mis moodustavad patsientide ajus omamoodi kleepuva massi naastude moodustumiseks.

Uuringus käsitleti kolmandat valku nimega TDP-43, mida seostatakse amüotroofse lateraalse skleroosi (ALS) ja aju otsmikusagara kahjustusest tuleneva seniilsusega.

Töös uuriti 342 inimese lahkamisjärgselt saadud ajuproove ning peaaegu 200-s proovis leidus TDP-43 valku. Seejuures selgus, et kõrgenenud valgu tasemega inimesed olid enne surma kannatanud 10 korda suurema tõenäosusega mälukao käes.

Uue valgu seosed Alzheimeri tõve arenguga on esialgu veel teadmata. On võimalik, et TDP-43 molekul käitub omamoodi sütikuna, vallandades pikka aega arenenud molekulaarsete muutuste korral haigustunnuseid. Niisamuti võib see valk osaleda ka teiste neurodegeneratiivsete haiguste arengus.

Loe lisa:
Potential new culprit behind Alzheimer`s (WebMD)

Toimetaja: Katrin Sak

Allikas: WebMD

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: