Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

TÜ eetikakeskus kogub lugusid eetikakonfliktidest teaduses

Foto: IADVaccine/Creative Commons

Eestis on viimastel aastatel asutud võitlema akadeemilise petturlusega. Samas on ebaeetilisi võtteid teadustöös veel teisigi. Tartu ülikooli eetikakeskus ootab pühapäevani neid lugusid, mis räägiks eetikakonfliktist teadustöös.

Konkursile oodatakse lihtsaid kirjeldusi inimeste enda dilemmadest. „Teaduseetika valdkond on üpriski lai. Inimesed, kes teaduses tegelevad, küllap nad ise ka suhteliselt suudavad näha neid kitsaskohti, kus ehk ei ole küsimused niivõrd juriidikas, vaid pigem on tegu eetiliste valikutega. /.../. Plagiaadis leiab kindlasti ka eetilisi küsimusi, aga ennekõike me siiski püüame leida selliseid juhtumeid, mis ei ole paberi peal kirjas, kuidas neid lahendama peaks,“ laiendas eetikakeskuse projektijuht Triin Käpp.

Projektijuht selgitas, et üritatakse tõsta teadlikkust eetika rollist teaduses. „Loomulikult võiks seepeale öelda, et selliseid näiteid leiab ju küll, on neid küll kirja pandud ja võib raamatutest otsida, kuid need tavaliselt ei kõneta inimest nii palju. Just selline reaaleluline näide tegelikult ja kuna teadus on väga kiiresti arenev, siis neid uusi juhtumeid muudkui tekib. Ka see on kindlasti see oluline põhjus, miks me neid (näiteid) soovime,“ sõnas Käpp.

Kogutud lugusid töödeldakse, et neid saaks anonüümselt kasutada õpetuseks teadlastele, ütleb Käpp. „Ei ole tarvis neid väga akadeemiliselt või ilustavalt kirja panna. Selle töö teeme pärast meie kõik ära. Meil on tarvis lihtsalt kõige lihtsamaid lugusid. Samamoodi oleme me neid kogunud õpetajate, arstide käest. Ei tasu ka karta, et pärast kellelegi hakatakse näpuga näitama, et 'Näe! Ma tunnen ju ära. Ja-jah, see juhtum oli ju täpselt minu osakonnas ja instituudis.' Me kindlasti puhastame need juhtumid kõik ära,“ ütles projektijuht.

Vaata lisa eetikakeskuse kodulehelt.

 

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: