Mitte ainult rasvumine, ka alakaal on ohtlik ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Talje ümbermõõdu suurenemine viitab kaasnevatele terviseriskidele
Talje ümbermõõdu suurenemine viitab kaasnevatele terviseriskidele Autor/allikas: Wikimedia Commons

Kehakaalu ja enneaegse surmariski vahelised uuringud näitavad, et alakaalulisusele viitav kehamassiindeks seostub enneaegse surmariskiga tugevaminigi kui rasvumine.

 

Kanada teadlaste uuringu tulemused ilmusid ajakirjas Journal of Epidemiology and Community Health.

Uuring näitab selgelt, et nii täiskasvanute kui ka loodete puhul on alakaalulisus seotud kõrgenenud surmariskiga mistahes põhjusel. Metaanalüüsis vaadeldi 51 uuringu tulemusi, lisaks olid käsitluse all ka vastsündinute kaalu ja surnultsünni vaheliste seoste andmed.

Kehamassiindeksit kasutatakse keharasva mõõtena, olles defineeritud kui kilogrammides mõõdetud kaalu ja meetrites mõõdetud pikkuse ruudu suhe. Alla 18.50 jäävad näitajad viitavad alakaalulisusele, üle 30.00 aga rasvumisele.

Uuring näitas, et täiskasvanud alakaaluliste inimeste enneaegse surma risk oli 1.8 korda kõrgem kui normaalkaalulistel. See näitaja on suurem kui rasvunud inimeste puhul: nii on rasvunud inimestel enneaegse surma risk 1.2 korda kõrgem kui normaalkaalulistel ja haiglaslikult rasvunutel on vastav näitaja 1.3 korda kõrgem.

Kõige tavalisemad alakaalulisuse põhjused hõlmavad alatoitumist, keelatud ainete või alkoholi kuritarvitamist, madalat sissetulekut, suitsetamist ja vaimse tervise häireid.

Uuringu autorid rõhutavad, et kehamassiindeks ei peegelda ainult keharasva sisaldust, vaid annab pildi ka lihaselisusest ning selle mõõte kasutamisel tuleb mõista, et terve inimene vajab nii teatavat rasvakogust kui ka piisavat lihasmassi. Taljeümbermõõt annab keha (liigsest) rasvasisaldusest märksa parema pildi.
Võideldes rasvumisepideemiaga, tuleks silmas pidada ka seda, et ei loodaks vastupidist olukorda ehk alakaalulisuse epideemiat.

Loe lisa:
Like obesity, being underweight is also tied to earlier death (Medical News Today)

Toimetaja: Katrin Sak

Allikas: Medical News Today

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: