Kitsedele meeldib üksteisele abiks olla
Abivalmis nagu kitseke. Sellist väljendit eesti keeles vist kasutusel ei ole, aga värske teadusuuringu tulemuste valgel võiks olla küll.
Saksamaa ja Austria teadlased eesotsas Jan Langbeiniga Mecklenburg-Vorpommernis Dummerstorfis asuvast Põllumajandusloomade Bioloogia Uurimisinstituudist sedastavad ajakirjas Royal Society Open Science, et kodukitsed võivad ilmutada niiöelda prosotsiaalset käitumist, valmidust aidata teisi kitsi ka siis, kui nad ise sellest otsest kasu ei saa.
Langbein ja ta kaaslased konstrueerisid niinimetatud tehisliku õunapuu, inspireerituna kitsede loomulikust ronimishimust.
See on riistapuu, kus kits võib turnida üles platvormile, mis liigub siis veidi alla ja käivitab mehhanismi, mille toimel laskub allapoole ka tehisõunapuu oks, mille otsas on toiduämber maitsvate paladega, mille teine kits võib siis kätte saada.
Katsetustes selgus, et kitsedele meeldis uuel põneval mehaanikaimel turnimine väga, aga eriti suurt huvi näitasid nad platvormile ronimise vastu üles siis, kui ämbris oli toitu ja tehisõunapuu all oli ka keegi teine kits, kes alla laskunud ämbrist toidupala kätte sai. Ka veetsid nad sel juhul platvormil kauem aega.
Siit järeldavadki teadlased, et kitsed aitavad hea meelega teisi, isegi kui nad ise sellest kohe midagi söödavat ei võida.
Seesugust prosotsiaalset käitumist on varem täheldatud muudelgi loomaliikidel, kuid suhteliselt piiratud valikus, arvatavasti just sellesisuliste uuringute vähesuse tõttu. Esmakordne on autorite sõnul nende teadustõdemus, et nähtust tuleb nii selgelt ette ka inimese peetavatel kariloomadel.
Mitte kõik kitsed ei ilmutanud abivalmidust küll ühesugusel määral, aga see annab nüüd põhjust jälle asja edasi uurida: millest kitse abivalmidus oleneb?
Uuringu autoreile tundub, et niisugused käitumisjooned tulevad paremini esile, kui pakkuda kitsedele neile liigiomast elukeskkonda, mille üheks elemendiks võikski just olla ka katses kasutatud tehisõunapuu.
Aga üldiselt võib järeldada, et kui keegi on koduloomi pidanud suhteliselt tuimadeks tüüpideks, siis ei tarvitse tal sugugi nii väga õigus olla.