Plasti saab ohutult lagundada söe, molübdeeni ja õhuniiskusega
Plast on väga mitmekülgselt kasulik materjal, aga kui ta on ära kasutatud, jääb temast järgi raskesti lagunev plastsaaste.
Nüüd on teadlased leidnud nipi, kuidas plasti õhu käes lagundada ühe nupukalt valitud katalüsaatoraine abil. Protseduur on mürgivaba, lahustivaba, keskkonnasõbralik ja odav.
Lagundada saab ka plastitüüpi nimega polüetüleentereftalaat ehk PET, mis on kõige enam kasutatav polüesterplast.
Pärast katalüsaatoriga töötlemist jäetakse plastitükid õhu kätte. Õhus sisalduva niiskuse toimel laguneb plast oma algüksusteks ehk monomeerideks.
Monomeere saab uuesti plastiks ja plasttoodeteks kokku panna või hoopis mõneks muuks materjaliks muundada. Nii saab ühtlasi edendada ka taaskasutust ning ringmajandust.
Naveen Malik Ameerika Ühendriikidest Northwesterni Ülikoolist ja tema kolleegid kirjutavad sellest ajakirjas Green Chemistry.
Tänapäeval võetakse taaskasutusse ainult väga väike osa plastist. Näiteks Ameerika Ühendriikides taaskasutatakse vaid viis protsenti plastist.
Praegu kasutusel olevates meetodites sulatatakse vanaplast üles ning sellest tehakse madalama kvaliteediga materjali.
Meetodid nõuavad kõrget temperatuuri ja kangeid lahusteid, millest jääb järgi mürgiseid kõrvalsaadusi. Kasutatavad katalüsaatorid nagu plaatina ja pallaadium on kallid ja mürgised.
PET-plastist tehakse peamiselt toidukarpe ja joogipudeleid. Suur osa sellest satub prügimäele või looduskeskkonda, kus ta laguneb mikro- ja nanoplastiks ning levib vee ja õhu kaudu laiali.
Malik ja tema kaaslased kasutasid katalüsaatorina molübdeeni ja aktiveeritud sütt, mõlemad on odavad ja mittemürgised.
Alguses tuleb plasti koos katalüsaatoriga natuke kuumutada, aga edasi tuleb see lihtsalt õhu kätte jätta ning õhuniiskus teeb ülejäänud töö ära.
Ainus kõrvalsaadus on atsetaldehüüd, mida saab hõlpsasti kõrvaldada ning keemiatööstuses uuesti kasutusele võtta.