Kerge hirm võtab põletiku alla
Tihtilugu öeldakse, et naer on terviseks, seda öeldakse küllap õigusega. Aga nüüd tuleb välja, et peale naeru võib terviseks olla ka hirm.
Taani teadlased on tähele pannud, et pärast meelelahutusliku hirmuelamuse kogemist on inimeste põletikunäitajad alanenud.
Marc Andersen ja ta kolleegid Aarhusi Ülikoolist uurisid, kuidas mõjutas 113 katseisiku füsioloogiat ühe tunni pikkune seanss Vejle linnas asuvas meelelahutuslikus hirmumajas Dystopia, kus neid ehmatasid ja hirmutasid tapjaklounideks ja zombideks kostümeeritud näitlejad, kes tegid õõvastavaid hääli ja vehkisid muu hulgas ka põriseva mootorsae taolise esemega.
Samal ajal mõõtsid teadlased kehal kantavate seadmete abil katseisikute pulsisagedust ja salvestasid nende liikumist ja näoilmeid infrapunakaameraga.
Vahetult enne ja kolm päeva pärast hirmumaja külastust võtsid teadlased katseisikutelt verd. Vereanalüüsist selguski põletikunäitajate alanemine.
Andersen ja kaasautorid kirjutavad ajakirjas Brain, Behavior, and Immunity, et inimese tervise jaoks tundub ajutine mõõdukas hirmutunne olevat kasulikum kui hirmu täielik puudumine, kuid liiga tugev ja kestev hirm ei ole kasulik.
Arvatavasti on just piiratud hirmukogemuse põletikku alandav toime üheks varjatud ajendiks, miks paljudele inimestele meeldib näiteks õudusfilme vaadata. Põletiku alandamine on hea, sest liigne põletik on tervisele kahjulik.