X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Tuleva aasta lind on kägu

Kägu.
Kägu. Autor/allikas: Alan Shearman/CC BY 2.0

Eesti Ornitoloogiaühing valis 2024. aasta linnuks käo, kes on rohkem tuntud rahvapärimuses, kuid kelle bioloogiast ja rollist ökosüsteemis teatakse vähe.

Kägu (Cuculus canorus) on Eestis üldlevinud linnuliik. Kuigi kägu on juba ajalooliselt üldtuntud, mida tõendab ka rohke folklooripärand, pole seda liiki Eestis kunagi spetsiaalselt uuritud ega ka liigi bioloogiat lähemalt tutvustatud. Käo aasta linnuks valimine aitab tõhusalt kaasa näiteks tema pesitsusbioloogia ja rände uurimisele, ökoloogiliste seoste kirjeldamisele ning tutvustamisele.

Kuna kägu on pigem kuulda, kui näha, on temast häid pilte vähe. Sestap alustab ornitoloogiaühing käofotode ka kogumist, et oleks piisavalt ülesvõtteid aasta linnu kodulehe ja muude materjalide illustreerimiseks. Tähelepanelikud loodusvaatlejad ja -fotograafid, kel on õnnestunud kägu jäädvustada, saavad oma fotod ühingu pildipanka annetada ornitoloogiaühingu vastava veebivormi kaudu.

Eesti Ornitoloogiaühing valib aasta lindu 1995. aastast ja kägu on järjekorras 30. aasta lind. Aasta linnu valimise eesmärk on tutvustada avalikkusele üht Eestis esinevat linnuliiki või liigirühma, samuti kaasata loodushuvilisi valitud liigi uurimis- ja kaitsetegevustesse.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: