Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kägu petab mitmel moel

Kägu petab mitmel moel
Kägu petab mitmel moel Autor/allikas: Wikipedia
Röövlinnule sarnaneva välimuse abil leiab kägu oma järeltulijatele sobiva kasvukoha.

Röövlinnule sarnaneva välimuse abil leiab kägu oma järeltulijatele sobiva kasvukoha.

Käo ja raudkulli sarnasus on kergesti märgatav ning see fakt on kirjas ka linnumäärajates. Cambridge´i ülikooli uurimuses näidati esimest korda selle sarnasuse mõju neile lindudele, kelle pesades kägu parasiteerib. Roolinnud, kelle pesadesse kägu muneda armastab, ei ründa neid kägusid, kelle kõhumuster meenutab raudkulli.

Ajakirjas Behavioural Ecology ilmunud artikli tarbeks andmete kogumisel kasutasid bioloogid kägude ja raudkullide elusuuruses mudeleid. Nukud paigutati roolindude pesade juurde ning jälgiti pesaomanike reageeringut.

"Kägu meenutab raudkulli eelkõige oma kõhumustri poolest," selgitas uuringu juht Justin Welbergen. "Tumedad vöödid valgel taustal tekitavadki mulje röövlinnust." Ühest varasemast katseseeriast oli bioloogidele teada, et tihased võivad kägusid karta sama palju kui raudkullegi. Ka roolinnud hoidsid triibulise kõhuga käomudelitest eemale samamoodi nagu kunstlikest kullidest.

Seejärel katsid uurijad katsid mõnede nukkude kõhumustri valge riidega kinni. Pesaomanikud olid siis julgemad, lähenesid mudelitele ning üritasid neid rünnata.

Welbergeni sõnul võimaldabki just röövlinnu välimuse matkimine käol takistamatult teise linnu pessa muneda. See on vaid siiski ainult osa kägude ja nende pesaperemeeste vahelisest evolutsioonilisest võidujooksust. Nii on käo munad peremehe omadele väga sarnased, samuti suudavad käotibud jäljendada oma kasuvanemate tegelike järglaste hääli.

 

 

Toimetaja: Piret Pappel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: