Lambivari võib puhastada toaõhku
Korea teadlased on leidnud võimaluse, kuidas puhastada siseruumi õhku, kasutades selleks ruumi valgustava lambi soojust.
Nad mõtlesid välja materjali, mis kergelt kuumutatuna eemaldab õhust lenduvaid orgaanilisi ühendeid. Kui katta selle materjaliga lambivari ehk -kuppel, siis hakkab toaõhk lenduvaist orgaanilisist ühendeist puhastuma niipea, kui lambi põlema paneme.
Loodud materjal töötab praegu ainult halogeenlampide ja vanade ausate hõõglampidega, kuid mitte leedlampidega, sest neist ei tule piisavalt sooja. Kuid teadlased juba nuputavad, kuidas kohandada peamiselt titaandioksiidist koosnevat materjali nii, et see hakkaks tööle ka leedlambist tuleva valguse toimel.
Siseruumiõhus võib kohata niisuguseid lenduvaid orgaanilisi ühendeid nagu näiteks atsetaldehüüd ja formaldehüüd, mida õhkavad välja värvitud pinnad ja plastesemed.
Mitmesuguseid lendaineid emiteerub ka toiduvalmistusel, eriti just küllastumata rasvhappeid sisaldava taimeõli nagu rapsi- või päevalilleõli kuumutamisel.
Õhku puhastava lambivarjukattematerjali töötasid koos kolleegidega välja Hyoung-il Kim ja Minhyung Lee Yonsei Ülikoolist. Minhyung Lee pidas sel teemal neil päevil ka ettekande Ameerika Keemiaühingu konverentsil San Franciscos.
Materjal toimib katalüsaatorina ja hoiab käigus keemilist reaktsiooni, mis muundab lenduvad orgaanilised ühendid täiesti tavaliseks süsihappegaasiks. Kliimakatastroofi sellest süsihappegaasist loodetavasti karta ei ole, sest selle kogus on võrreldav inimese hingeõhust tulevaga.
Seni on siseruumiõhu puhastamiseks kasutatud aktiivsöest või muust materjalist filtreid, mis lähevad ajapikku umbe ja mida tuleb siis vahetada; uudismaterjal aga lihtsalt lasub lambivarjul, puhastab õhku ja jääb ka ise päris puhtaks.