Ultraheli viib tardumusse

Foto: Ksenia Shupenja / Unsplash

Kui süüa on vähe või on keskkonnatingimused muidu ebasoodsad, langevad mõndagi liiki linnud ja imetajad niinimetatud tardumusunne ehk letargiasse ehk torporisse, alanenud kehatemperatuuri ja aeglustunud ainevahetusega seisundisse, mis meenutab mõnevõrra talveundki.

Nüüd on teadlased avastanud, et tardumusund saab esile kutsuda ka kunstlikult — ultraheli abiga.

Hong Chen Ameerika Ühendriikidest St Louisest Washingtoni Ülikoolist ja ta kolleegid tegid katseid närilistega. Ultraheli alandas kehatemperatuuri ja ainevahetuskiirust nii hiirtel kui mõningal määral ka rottidel.

See on huvitav, sest kui hiirtel esineb tardumusund ka looduses, siis rottidele, nii nagu ka inimestele, on see seisund igapäevaelus tegelikult tundmatu.

Uurimissuunal on ka mõnevõrra väärikas ajalugu, sest juba 1960. aastatel, kosmoselendude ajastu koidikul leidus teadlasi, kes otsisid võimalusi, kuidas inimesi pikaks ajaks tardumusunne viia, et kosmoserändurid saaksid sel moel üle elada aastakümnete pikkused lennud tähtedeni.

Ühe niisuguse võimalusena on proovitud mõjutada mõnesid ajuosi mõnede ainetega. Ultraheli, mida nüüd katsetati, võib samuti närviaktiivsust modifitseerida, kuid on keemilisest sekkumisest tõenäoliselt ohutum ja tihtilugu isegi odavam.

Chen ja ta kaaslased panid katseloomadele pähe mütsikesed, mis genereerisid ultraheli ja suunasid selle looma hüpotalamuse suunas. Hüpotalamus ehk tundekühmualumik on ajuosa, mille rohkete ülesannete seas keha põhifunktsioonide korralduse alal on ka ainevahetuse ja kehasoojuse reguleerimine.

Hiirtel hakkasid ultraheli peale juba mõne minuti pärast alanema nii kehatemperatuur, pulsisagedus kui ka hapnikutarvitus. Kui teadlased ultraheli välja lülitasid, ärkasid hiired peagi tardumusunest üles, püsivaid kaasnähte saamata. Teadlased leidsid üles isegi valkaine, mis paistis nähtuse tekkele kaasa aitavat.

Kui edasiste uuringute tulemustel õnnestub leida võimalus ka inimesel tardumusune laadset seisundit ohutult tekitada, siis võivad sellest kasu saada näiteks infarkti- või insuldipatsiendid, kelle ainevahetuse aeglustamine võiks aidata kahjustusi minimeerida, kuniks meedikud vajalikke ravivõtteid rakendavad.

Igal juhul kirjutavad Chen ja kaasautorid oma uuringust ajakirjas Nature Metabolism.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: