Webbi kosmoseteleskoop jäädvustas Taranteludu hõbeda

Taranteludu udukogu asub Maast 161 000 valgusaasta kaugusel ja annab aimdust, milline oli universum 2–3 miljardi aasta eest. Astronoomidel õnnestus nüüd Webbi kosmoseteleskoobiga jäädvustada seda teravamalt kui kunagi varem.
James Webbi kosmoseteleskoobi pildil on nähaTaranteludu noored ja alles tekkivad tähed, mis on looritatud gaasi- ja tolmupilve, seisab NASA pressiteates. Ämblikuniiti meenutav moodustis ümbritseb udukogu tühjemat keset, kust aine on kiirguse mõjul välja paiskunud, vahendab Gizmodo.
Udukogu on tähtedevahelist ruumi täitev hiiglaslik gaasipilv, kus moodustuvad tähed ümbritsevast keskkonnast märksa kiiremas tempos. Taranteludu nimi tuleb sellest, et see meenutab väliselt tarantli võrguga kaetud urgu.
Webbi projektiga seotud Euroopa Kosmoseagentuuri teadlase Chris Evansi sõnul annavad teleskoobi tehtud pildid uut aimdust, mis toimub meie kosmilise lähiümbruses tähtede lastetoas. Piltidelt on näha oma tekke varaseimas arengujärgus tähed, mis on koondunud kobara gaasist- ja tolmust koosneva võrgustiku sõlmpunktidesse.
Taranteludu asub Maast 161 000 valgusaasta kaugusel Linnutee naabergalaktikas Suures Magalhãesi Pilves. Webbi projekti teadlastel õnnestus jäädvustada udukogu selle täies hiilguses. Nad kasutasid selleks teleskoobi infrapunakiirguse instrumente ja lähtusid eeskätt lähedase infrapunakaamera tehtud ülesvõttest.
NASA andmetel vastutavad udukogu keskse tühimiku eest pildi keskpunktist paremale jäävad säravad sinised tähed. Tähekogumi kiirgusrõhk ongi udukogu südame tugevate tähetuultega õõnsaks muutnud.
Südamikku ümbritsevate alade tihedus on äärmiselt suur. Muu hulgas on moodustunud seal noori tähti sünnitavad sambad ehk nii-öelda prototähed. Webbi infrapuna keskmist osa seirav instrument ehk MIRI võimaldas esmakordselt heita pilgu läbi tähtedevahelise tolmu. Nimelt jäädvustab MIRI valguse pikemaid lainepikkusi, mis tolmus ei neeldu ja seega aineosakeste pilvedest läbi murda.
Teadlased ootavad huviga järgmisi Taranteludu puudutavad avastusi. Eriti huvitavaks teeb Taranteludu astronoomide sõnul see, et udukogu keemiline koostis on sarnane nii-öelda kosmilise keskea universumi koostisega. Toonal oli universum alles mõne miljardi aastane. Niisiis on teadlastel taranteludu vaadeldes omalaadne võimalus heita pilk universumi minevikku.
Toimetaja: Airika Harrik