Uus materjal neelab ja vabastab energiat välkkiirelt

Foto: UMass Amherst

Materjaliteadlased on loonud uue materjali, mis võib kiiresti neelata ja vabastada suures koguses energiat.

See kummisarnane materjal võiks näiteks olla energiaallikaks robotitele; sellest võiks valmistada kiivreid või kaitsekilpe, mis hajutaksid löögienergiat ülitõhusalt.

Võrdluseks võib tuua tavalise kummipaela. Kui kummipael pingule tõmmata ja äkitselt lahti lasta, siis võib ta lennata teise toa otsa. Kui aga pael oleks valmistatud väga erilisest materjalist, siis võiks ta lennata kasvõi kilomeetri kaugusele.

See oli nüüd küll piltlik näide, teadlased sellist paela praegu veel otseselt ei lennutanud.

Alfred Crosby Ameerika Ühendriikidest Massachusettsi Ülikoolist ja ta kolleegid tegid oma metamaterjali elastsest kummitaolisest ollusest, mille sisse lisasid tillukesi magneteid. Metamaterjal tähendab seda, et looduses midagi päris niisugust ei olegi.

Materjal kasutab ära loodusnähtust nimega faasisiire. Faasisiire võib üldiselt olla näiteks aine üleminek ühest agregaatolekust teise, näiteks vee auramine kastrulis või tsemendi hangumine ehitusel. Kuid faasisiiret võib ette tulla ka tahke oleku piires.

Faasisiirdega käib ikka kaasas ka energia neelamine või vabastamine. Uudses materjalis käib seda energiamuundust nüüd rohkem kui tavalistes materjalides.

Kuigi tegu on enneolematu materjaliga, said teadlased inspiratsiooni ikkagi loodusest: kärbsepüünise-nimelisest lihasööjast taimest, kes klõpsab oma puutetundlikud lehed kärbse ümber ülikärmesti kokku, ja ka lõkslõugselt sipelgalt, kes naksab oma tugevad mandiibulid välkkiirelt saaklooma kerre.

Crosby ja ta kolleegid suudavad nüüd pisimagnetite abiga metamaterjali faasisiiret omatahtsi kontrollida, see on nüüd täpselt ette ennustatav ja korratav.

Nii saab materjali omadusi ka vastavalt vajadusele kohendada, pannes rõhku kas energia hajutamisele või vabastamisele, et materjalist valmistatud artefakti abil kas tugevat lööki vastu võtta või äkilist liigatust sooritada.

Uuringut toetasid ka Ameerika Ühendriikide sõjaväeasutused, tulemused on ilmunud Ühendriikide teadusakadeemia toimetistes.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.

Toimetaja: Airika Harrik

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: