Kuidas disainer elukeskkonda kujundab?

Toodete ja teenuste loojana on disainer lahutamatu osa jätkusuutlikkust tootmissüsteemist ja majandusmudelist.

Uue põlvkonna disainerit võib nimetada ka ringdisaineriks. Ringdisainer otsib tooteid, luues uuenduslikke lahendusi, arvestades loodusvarade mõistlikku tarbimist ja jäätmete vähendamist, tõhustades olemasolevate ressursside vastutustundlikku kasutamist ja toetades üleminekut keskkonnaohututele tehnoloogiatele ja materjalidele.

Eesmärk on välja töötada põimsüsteem, kus tootmine ja tarbimine on eraldatuse asemel liidetud üheks terviklikuks metabolismiks.

Näiteks on disainerite jaoks jäätmed juba mõnda aega olnud väärtuslik ressurss, millest valmistada uusi materjale ja nendest omakorda tooteid. Teame mitmeid näiteid plasti ümbertöötlemisest, aga vähem oleme kuulnud sellest, mis saab lihatööstuse jääkmaterjalist – lambavillast, või sellest, kuidas oleks võimalik lokaalselt ümber töödelda hoomamatut hulka tekstiilijäädet.

Disaineri roll tänapäeval ei ole luua tänapäeval üksnes ilusaid esemeid, vaid olla kursis uute arengutega keskkonnapoliitikas, materjaliteaduses ja tootmisahelates, kavandada läbi tulevikustsenaariume ja lahendusi, olles lüli erinevate valdkondade vahel.

Seega, siit ka küsimus, kuidas võiks toimida 2050. aasta esemekultuur ja kohalik materjaliringlus?

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: