Marsi orgaanika on mittebioloogilist päritolu

Marsil toimetavad kulgurid on mitmelt poolt planeedilt leidnud orgaanilisi ühendeid, suhteliselt keeruka ehitusega aineid, mis sisaldavad süsinikku. Nüüd väidavad teadlased, et need ained ei ole kindlasti tekkinud elusolendite tegevuse tulemusel, vaid ikkagi vulkaanilist päritolu kivimitest vee toimel.

Andrew Steel Ameerika Ühendriikidest Washingtonist Carnegie teadusinstituudist ja ta kolleegid uurisid lähemalt üht meteoriiti, mis on pärit Marsilt ja kannab nime Allan Hills 84001. Sellegi meteoriidi koostises on orgaanilisi aineid, ka selliseid, mida võiks luua elusolendid. Kivitüki paiskas Marsi pinnalt maailmaruumi mingi teine Marsile langenud meteoorkeha.

Steeli ja ta kaaslaste analüüs näitas, et selle vulkaanilist päritolu Marsi kivi koostises olevad orgaanilised ained tekkisid siis, kui kivipragudesse imbus vesi ja reageeris seal algul leidunud ainetega. Uuringu tulemused on avaldatud ajakirjas Science.

Meteoriit leiti aastal 1984 Antarktisest. Selles sisaldunud mikroskoopilisi struktuure peeti vahepeal võimalikeks Marsi bakteriteks, kuid seda need väga tõenäoliselt siiski ei ole.

Teadlased möönavad, et kuigi kivis leiduvad orgaanilised ained paistavad olevat tekkinud mittebioloogiliselt, võivad need siiski kaudselt viidata ka elule. On nimelt tõenäoline, et kui Marsil elu kas on või on kunagi olnud, siis on olendid juba olemasolevaid orgaanilisi ühendeid enda hüveks ja õitsenguks tarvitanud.

Seega osutab ka mittebioloogilist päritolu orgaanika leidumine Marsil võimalusele, et tingimused elu olemasoluks on selle võrra natukene soodsamad.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: