Eksoplaneet talub piklikul orbiidil külma ja kuuma
Ühe punase kääbustähe ümber tiirutab erakordselt piklikul orbiidil planeet. Planeet on Maakerast kaks korda suurema läbimõõduga, kuid nii paksu atmosfääriga, et liigitub mitte supermaakerade, vaid minineputuunide hulka. Tiiru oma tähe ümber teeb ta 35 päevaga.
Nicola Schanche Šveitsist Berni Ülikoolist ja ta kolleegid annavad ajakirjas Astronomy & Astrophysics teada, et oma orbiidi kaugeimas punktis on planeet TOI-2257 b oma tähest kolm korda kaugemal kui orbiidi lähimas punktis. Nii pikliku orbiidiga planeeti ei ole punase kääbustähe juurest varem leitudki.
Punased kääbused on jahedad tähed, nii et kuigi TOI-2257 b on oma tähele keskmiselt umbes kümme korda lähemal kui Maa Päikesele, on tema keskmine temperatuur siiski üsna madal, –17 Celsiuse kraadi.
Et aga planeedi kaugus tähest on ülimalt muutlik, siis jääb pinnatemperatuur eri aastaaegadel –80 ja +100 kraadi vahemikku.
See tähendab, et suure osa ajast veedab planeet niinimetatud elukõlblikus vööndis, kus vesi saab olla vedelas olekus. Nii paksu atmosfääri all, nagu sel planeedil, on elu võimalikkus siiski ülimalt kahtlane.
Planeet ja tema täht asuvad meist 188 valgusaasta kaugusel. Need avastati NASA kosmoseteleskoobiga TESS, täpsustavaid vaatlusi tehti maapealsete teleskoopidega.
Nüüd loodavad teadlased, et kui uus kosmoseteleskoop, James Webbi nimeline, tööle hakkab, siis saab selle abil planeeti edasi uurida, näiteks vaadata, kas planeedi atmosfääris leidub veeauru.
Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.
Toimetaja: Airika Harrik