Teaduste akadeemia sai juurde neli uut akadeemikut

{{1638952020000 | amCalendar}}
Eesti teaduste akadeemia värsked liikmed on Maris Laan, Dmitri Vinnikov, Marek Tamm ja Elmo Tempel.
Eesti teaduste akadeemia värsked liikmed on Maris Laan, Dmitri Vinnikov, Marek Tamm ja Elmo Tempel. Autor/allikas: Teaduste Akadeemia

Eesti teaduste akadeemia värsked liikmed on Maris Laan, Dmitri Vinnikov, Elmo Tempel ja Marek Tamm. Samuti anti üldkogu istungil üle teaduste akadeemia medalid.

Maris Laan (53) valiti akadeemikuks rahvatervise valdkonnas. Laan on Tartu Ülikooli inimese geneetika professor, kelle teadustöö keskmes on viljatust põhjustavad geneetilised ja molekulaarsed põhjused.

"Akadeemik kui tippteadlane peaks olema ühiskonnas kui oma eriala usaldusväärne teabeallikas ja arvamusliider. Inimene, kelle poole saab ja peab vajadusel alati pöörduma tõenduspõhise teabe ja samuti tavainimesele arusaadavate selgituste saamiseks vastavas valdkonnas," leidis Laan.

Dmitri Vinnikov (45) sai akadeemikuks tehnika- ja arvutiteaduste vallas. Vinnikov on Tallinna Tehnikaülikooli jõuelektroonika uurimisrühma juht.

"Tehnikavaldkonnas võiks akadeemik olla tehnoloogilist arengut suunav visionäär, kes tunneb vastutust ja oskab hinnata selle laiemat mõju. Samal ajal peab akadeemik olema teaduse saadikuks, kes läbi parimate teadmiste kaasamise aitab ühiskonnal teha kaalutletud, jätkusuutlikke ja kaugeleulatuva mõjuga otsuseid," leidis Vinnikov.

Marek Tamm (48) valiti akadeemikuks kultuuriajaloo valdkonnas. Tamm on Tallinna Ülikooli kultuuriajaloo tenuuriprofessor. Kuigi Tamme töö on seotud mitme eri valdkonna, keskendub ta keskaegse Euroopa ajaloole, ajalooteooriale, kultuurimälu uuringutele ja digihumanitaariale.

"Teaduste Akadeemia ei ole teadusasutus, st seal ei tehta teadust, vaid see on ühiskondlik institutsioon, mille peamine ülesanne on pakkuda Eesti ühiskonnale ja selle juhtidele parimat teadmist tuleviku kavandamiseks ja erinevate probleemide lahendamiseks," rõhutas Tamm.

Elmo Tempel (41) sai akadeemikuks astronoomia ja astrofüüsika vallas. Tempel on Tartu Observatooriumi astronoomia professor, kelle huviorbiidis on nii universumi suurimad struktuurid – kosmilised superparved ja universumi kärgstruktuur – kui ka selle tumedam pool.

"Käesoleva sajandi ühiskond võiks suuresti tugineda teaduspõhisele maailmapildile. Kõik teadlased, kuid eriti akadeemikud saavad selles tugevalt kaasa rääkida," märkis Tempel.

Akadeemikuks valituks loetakse kandidaat, kelle poolt hääletab vähemalt 2/3 hääletuses osalenud akadeemikuist, kuid seejuures mitte alla poole üldkogu arvestuslikust koosseisust.

Akadeemia medalid said akadeemikud Mart Saarma ja Jaak Aaviksoo ning Postimehe peatoimetaja Marti Aavik.

Esitatud kandidaatide mõtetega saab tutvuda Novaatoris.

Rahvatervis:

Helle Karro (TÜ)
Tuuli Käämbre (KBFI)
Maris Laan (TÜ)
Mall Leinsalu (TAI)
Irja Lutsar (TÜ)
Pärt Peterson (TÜ)
Merike Sisask (TLÜ)
Anneli Uusküla (TÜ)
Margus Viigimaa (TTÜ)

Kultuuriajalugu:

Mare Kõiva (EKM)
Marju Kõivupuu (TLÜ)
Ene Kõresaar (TÜ)
Taavi Pae (TÜ)
Marek Tamm (TLÜ)

Tehnika- ja arvutiteadused

Alvo Aabloo (TÜ)
Peeter Laud (TÜ)
Dmitri Nešumajev (TTÜ)
Dmitri Vinnikov (TTÜ)

Astronoomia ja astrofüüsika

Gert Hütsi (KBFI)
Elmo Tempel (TÜ)

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: