Mida punasem rind, seda tähtsam lind
Mida punasemad on linnu rinnasuled, seda tähtsam lind on. Nii tundub see olevat vähemalt vaha-amadiinide juures.
Vaha-amadiinid on väikesed värvulised, kes on pärit Sahara tagusest Aafrikast ja on praegu levinud mujalgi maailmas, sealhulgas lemmiklindudena.
Patrícia Beltrão Portugalist Porto Ülikoolist ja ta kolleegid tegid katseid loodusest täiskasvanueas püütud vaha-amadiinidega.
Nad mõõtsid üle lindude kehasuuruse, tegid neist pilte ja määrasid muu hulgas ka iga linnu punaste rinnasulgede värvitooni küllastuse. Nad tegid käitumistestidega kindlaks lindude intelligentsustaseme ja stressitaluvuse ning kalduvuse agressiivsusele või passiivsusele.
Siis jälgisid nad, mida linnud söögiajal toidunõude läheduses tegid. Nad pöörasid tähelepanu sellele, milline lind millisele teisele linnule toidunõu juures koha vabaks tegi. See tähendas, et see teine lind oli esimesest linnust lindude omavahelises hierarhias kõrgemal.
Teadlased analüüsisid kõikide nende mõõtmiste ja katsete põhjal, milliste tunnuste alusel lindude hierarhia konstrueeritud oli.
Neil ei õnnestunud leida ühtegi muud tunnust kui punaste rinnasulgede värvitooni küllastus. Mida küllastunum punane, seda kõrgemal hierarhiapulgal lind oli.
Beltrão ja kaasautorid kirjutavad ajakirjas Animal Behaviour, et kirgas, küllastunud punane suletoon annab märku linnu heast tervisest. See tähendab, et tema organismil jätkub kõige muu vajaliku kõrval toitaineid ka selleks, et suure koguse värvipigmentide sünteesi eest hoolitseda.
Nii võibki punastest rinnasulgedest olla saanud lindude aumärk ja staatusesümbol.
Autorid möönavad, et see seletus on praegu siiski vaid oletus. Kuid see on huvitav oletus, sest katse ei näidanud, et lindude nutikusel, suurusel või üleüldisel tarmukusel oleks nende kohaga hierarhias midagi pistmist — see, mis loeb, on üksnes ja ainult sulgede ere punasus.
Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.
Toimetaja: Airika Harrik