Eesti kiiruseületajad paistavad silma ebatervislike eluviisidega

Kiirtoidu tarvitajad kipuvad rohkem kiirust ületama.
Kiirtoidu tarvitajad kipuvad rohkem kiirust ületama. Autor/allikas: CC BY 2.0/Flickr.com

Problemaatilist liikluskäitumist saab seostada ebatervisliku elustiiliga, näiteks alkoholi ja kiirtoidu tarvitamisega, selgus Tartu Ülikooli psühhofüsioloogia professor Jaanus Harro juhtimisel valminud uurimistööst.

Eestis tehtud uuringus osales 817 inimest, seejuures oli mehi ja naisi ligikaudu pooleks. Eesti psühhobioloogilise liikluskäitumise uuringu raames vastasid osalejad küsimustele impulsiivsuse ja agressiivsuse kohta ning andsid vere- ja geeniproove. Need andmed ühendati politseilt ja kindlustusfirmadelt saadud infoga liiklusrikkumiste ja -õnnetuste kohta viimase viia aasta jooksul.

Selgus, et 137 kiiruseületamisega vahele jäänud osalejat eristusid oma sagedasema kiirtoidu, alkoholi ja energiajookide tarbimise poolest. "Samuti raporteerisid kiiruseületajad rohkem tugevat füüsilist aktiivsust, näiteks raske töö või trenni näol," sõnas mainekal rahvusvahelisel ECNP (European College of Neuropsychopharmacology) konverentsil uuringutulemusi tutvustanud töö kaasautor, Tartu Ülikooli psühholoogia instituudi doktorant Tõnis Tokko.

Uuringus eristati katsealuseid, kes tarvitavad energiajooke korra nädalas või rohkem. Kiiruseületajate seas oli energiajookide tarvitajaid 14,6 protsenti, kiirust mitteületanute seas aga 7,5 protsenti. "Tõenäoliselt ei ole energiajookide tarvitamine ise liiklusrikkumiste põhjuseks, aga see peegeldab inimese ergutusvajadust," rääkis Tokko.

Ta lisas, et kiiruseületajad tegid nädalas tugevat trenni keskmiselt 5,7 tundi, mitteületajad 3,7 tundi. Kiiruseületajate suurem kehaline aktiivsus võib Tokko sõnul peegeldada vajadust maandada tavapärasest kõrgemat impulsiivsust.

"Uuringu tulemused näitavad, et riskeeriv käitumine ühes eluvaldkonnas nagu liikluses võib tähendada, et inimene võtab rohkem riske ka muudes valdkondades," selgitas doktorant. 

Kuigi uuringus osalenud meeste puhul esines liiklusrikkumisi rohkem kui naiste puhul, siis välja toodud seosed kehtivad mõlema soo puhul. 

Samuti on tähelepanuväärne, et ligi 55 protsendil neist, kes olid viie aasta jooksul kiirust ületanud, tuli ette ka liiklusõnnetusi. Kiirust mitteületanute seas sattus õnnetusse ligikaudu 22 protsenti uuringus osalejatest.

Lisaks uurisid Tokko ja Harro koos Diva Eensooga Tervise Arengu Instituudist  ning Kadi Luht-Kallasega Sisekaitseakadeemiast, kuidas riskeeriv käitumine liikluses seostub geneetilise eelsoodumusega. 

Selgus, et teatud geenivariante, mis reguleerivad serotoniini transporti, saab seostada riskeeriva liikluskäitumisega. Samas on teada, et uuritud geenivariantide korral on tundlikkus keskkonnast tulenevatele mõjutustele erinev. Serotoniin on muu hulgas seotud depressiooniga ja selle taset reguleerivad mitmed antidepressandid.

"Leidsime, et serotoniini funktsioneerimist kontrollivaid geenivariante saab seostada riskeeriva käitumisega nii liikluses kui ka muus elus. Neid tulemusi tuleb aga järgnevate uuringute käigus kinnitada," arutles Tokko.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: