Ülevaateartikkel tõstatab küsimuse paratsetamooli ohutusest rasedatele

Neljapäeval avaldas rahvusvaheline teadlasrühm ülevaate, kus osutab paratsetamooli võimalikule loote arengut kahjustavale mõjule. Siiski pole tegu uue teadmisega, vaid ettepanekuga ravimiametitele teemat lähemalt uurida.
"Kuna paratsetamool alandab valu ja palavikku, on mõistetav, miks arstid seda naistele raseduse ajal soovitavad. Samas, paljud uuringud viitavad, et paratsetamool võib muuta loote arengut," ütles artikli üks autoreid David Kristensen seda tutvustaval pressikonverentsil.
Kristenseni sõnul leidub atseetaminofeeni (APAP) ehk paratsetamooli 600 ravimis ja raseduse ajal kasutab mõnd sellist ravimit üle poole naistest. "Paljud ei mõtle sellest kui päris ravimist, millel võib olla kõrvalmõjusid. Ravimiametid isegi soovitavad raseduse ajal paratsetamooli kasutada," lisas ta.
Oma ülevaateartiklis osutavad Kristensen ja kolleegid, et raseduse ajal tarvitatud paratsetamool võib loote arengut väärata mitmel moel. Uuringu kaasautori Shanna Swani sõnul leidub nüüdseks näiteks üksjagu tõendeid, et APAP pärsib loomade ja inimeste paljunemisvõime arengut.
"Andmed pole ühtlased, aga on piisavalt tõendeid, et raseduse ajal paratsetamooli tarvitades suureneb oht loote suguelundite väärarenguks ning suguelundite ja päraku vahelise ala lühenemiseks – see ennustab tulevikus vähenenud spermakogust ja väiksemat viljakust," ütles Swan pressikonverentsil. Naisi on tema sõnul vähem uuritud, kuid neilgi on Swani sõnul varasemates töödes täheldatud viljakust vähendavaid muutusi.
Artikli teise kaasautori Ann Baueri sõnul suurendab rasedusaegne paratsetamooli tarvitamine ohtu, et lootel esineb närvisüsteemi arengus häireid. "Peamiselt kirjeldati töödes aktiivsus- ja tähelepanuhäire juhtumeid, aga ka autismispektri häireid, keelelist mahajäämust ja vähenenud IQ-d," loetles ta.
Nii Bauer kui ka Kristensen kutsusid ravimiameteid ja meditsiinilisi kogusid üles paratsetamooli kohta täiendavaid uuringuid tegema. Samuti kutsusid nad ameteid üles uuendama oma paratsetamooliga seotud ohutusteavet. "Leiame, et naistearstid peaks naisi raseduse alguses võimalikest ohtudest teavitama," ütles Kristensen. "Rasedad peaksid paratsetamooli kasutama nii vähe ja nii lühikest aega kui võimalik."
Palavik vs palavikualandaja
Eesti ravimiameti ravimiohutuse osakonna juhataja Ott Laius tõdes, et artikli näol pole tegu uue uuringuga. Pigem on see olemasoleva teaduskirjanduse pinnalt püstitatud küsimus USA toidu- ja ravimiametile (FDA) ja Euroopa ravimiametile (EMA): kas teadaoleva alusel ei ole siiski põhjendatud ettevaatlikum suhtumine paratsetamooli kasutamisse rasedatel.
"Artikli autorid viitavad samuti, et nii FDA kui ka EMA on teinud nende uuringuga sarnaseid analüüse ning jõudnud järeldusele, et paratsetamool on raseduse ajal kasutamiseks piisavalt ohutu," märkis Laius.
Samuti toovad autorid Laiuse sõnul ka ise välja, et raseduse ajal kasutamiseks sobib vaid piiratud hulk palavikku alandavaid ravimeid, samal ajal kui kõrge palavik võib samuti loodet kahjustada. "Seetõttu on antud juhul alati otsustamise koht – kas risk lootele on suurem haigusest tingitult või selle haiguse leevendamiseks võetavast ravimist," ütles ta.
Laius osutas veel, et autorid ei too eraldi välja paratsetamooli kasutamisel tekkida võivate erinevate sünnidefektide või hilisemate terviseriskide tõenäosusi. "Seda oleks ilmselt keeruline teha, sest nad tõdevad ka ise, et olemasolevate uuringute kvaliteet on küllaltki madal," põhjendas ta. Samas on küsimus paratsetamooli ohutusest Laiuse sõnul aktuaalne, sest nii rasedad kui ka kõik ülejäänud kasutavad seda sageli.
Laius tõi veel kord esile, et autorid teevad FDA-le ja EMA-le kolm ettepanekut:
- Tuleks teha täiendavaid epidemioloogilisi uuringuid, et selles küsimuses lõplik selgus luua;
- Rasedaid tuleks nõustada, et paratsetamooli peaks kasutama ainult siis, kui see on meditsiiniliselt põhjendatud. Samuti selgitada, millised need meditsiinilised põhjused on, et rasedana tuleks kasutada võimalikult väikest paratsetamooli annust, võimalikult lühikese aja vältel;
- Erinevad meditsiinilised ühendused (sealhulgas FDA ja EMA) peaksid uuendama oma soovitusi paratsetamooli kasutamise suhtes rasedatel.
"Kokkuvõtvalt ei ole autorid tekitanud uut teadmist paratsetamooli ohtlikkuse kohta raseduse ajal. Nad tõstatavad aga küsimuse, kas praeguse teadmise pinnalt ei oleks siiski paslik astuda täiendavaid samme, et meie veendumus paratsetamooli ohutuse osas oleks kindlam," ütles Laius.
Ta pidas tänuväärseks, et autorid teevad nii pikemaajalisi ettepanekuid täiendavateks uuringuteks ja soovituste uuendamiseks kui ka lühiajalisema põhjalikuma nõustamise sisseviimise kohta.
"Soovitused kasutada ravimit vastavalt näidustusele, võimalikult väikeses tõhusas annuses ning võimalikult lühiajaliselt on üsna universaalsed, mis puudutab ravimite kasutamist," sõnas ta. Kuna paratsetamooli puhul on tegemist käsimüügiravimiga, on kasutajapõhine jälgimine Laiuse sõnul aga keeruline.
Ülevaateartikkel ilmus ajakirjas Nature Reviews.