Peibutav tänavavalgus kahandab ööliblikate arvukust

Kunstlik valgus kahjustab ööliblikaid mitmel viisil.
Kunstlik valgus kahjustab ööliblikaid mitmel viisil. Autor/allikas: Joshua J. Cotten/Unsplash.com

Eredad tänavavalgustid tõmbavad ööliblikaid ligi nagu magnet. Valgusevannis kümblemisel on aga liblikate populatsiooni ohustavad varjuküljed, selgub Inglismaal tehtud uurimusest. Seejuures näib olevat suurem mõju energiasäästlikematel leedlampidel.

Kunstlik valgus ei ole reeglina öise eluviisiga putukatele kasulik. Hiljutised uurimused on näidanud, et see häirib nii paaritumist kui ka tolmeldamist. Vähem on aga teada, kuivõrd võib öövalgus kahandada asurkondade suurust, sõnas uurimuse autor Douglas Boyes, kes on Ühendkuningriigi ökoloogia ja hüdroloogia keskuse entomoloog.  

Koos kolleegidega võrdles Boyes 27 sarnast teelõiku, millest osa olid valgustatud ja teised mitte. Mitme kilomeetri kaugusele lendavate täiskasvanud ööliblikate asemel keskendusid teadlased röövikutele, kelle liikumisraadius piirdub paari meetriga. Kokku püüdsid nad ligi 2500 röövikut.

Kohtades, mis olid eredate leedvalgustite all, leidus 52 protsenti vähem röövikuid kui pimedates teelõikudes. Tuhmima valgusega naatriumlampidega valgustatud aladel oli röövikuid vähem 41 protsenti. 

Samuti selgus, et valguse käes olevad röövikud olid tüsedamad, mis viitab teadlaste sõnul väärarengule. Kuidas leedvalgus täpselt röövikuid kahjustab, seda ei osanud Boyes veel ütelda.

Ühendkuningriigis on viimase 50 aasta jooksul ööliblikate populatsioon kahanenud kolmandiku võrra. Boyes selgitas, et kuna tänavalgustitega on riigi territooriumist kaetud vähem kui kolm protsenti, siis on valgusest enam mõjutanud liblikate arvukust elukohtade vähenemine ja kliimamuutus.

Teadustöö ilmus ajakirjas Science Advances.

Toimetaja: Juhan Hellerma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: