Venelaste mooduli mootoririke lükkas ISS-i paigast
Rahvusvahelise kosmosejaamaga 29. juulil põkkunud Vene labormooduli Nauka tõukurid käivitusid valel hetkel teadmata põhjustel. See kallutas jaama asendit 45 kraadi võrra. Ehkki jaam on nüüdseks taas paigas ja keegi viga ei saanud, pole Nauka süttimise põhjus veel selge.
Olukord rahvusvahelises kosmosejaamas ehk ISS-is kujunes kummaliseks umbes kolm tundi pärast seda, kui Vene moodul Nauka kell 16.29 Eesti aja järgi ISS-ini jõudis, vahendab Gizmodo.
Pärast Vene mitmeotstarbelise labormooduli saabumist ja põkkumist läks jaama meeskond kontrollima ega põkkumiskohas miski ei leki. Nad avasid seejärel moodulitevahelise luugi ja ühendasid uue mooduli arvutid ülejäänud jaama süsteemiga.
Ootamatult ja tahtmatult läksid Nauka tõukurmootorid umbes kell 19.45 leegiga tööle. Seetõttu kaotas ISS oma asendi üle kontrolli ja vajus NASA TV otseülekande andmetel 45 kraadi jagu viltu.
Juhtunu põhjus pole veel selge. Võimalik on, et Nauka arvutite meelest põkkumine alles käis ja need käivitasid seepärast mootorid. Oletus pole siiki veel kinnitust leidnud.
Lennujuhid lükkasid ISS-i spetsiaalse protseduuriga taas paika. Selleks läitsid nad Vene mooduli Zvezda ja parasjagu jaama küljes peatuva kaubalaeva Progress tõukurmootorid.
Nüüd on ISS-i asend taas kontrolli all ja mingit kahju ei jaam ega meeskond teadaolevalt ei kandnud. NASA sõnul polnud meeskonnaliikmed juhtumi vältel kordagi ohus.
Pärast juhtumi asetleidmist palus NASA missioonijuht Drew Morgan meeskonnal jaamas ja selle ümbruses ringi vaadata ning otsida võimalikku ringi hõljuvat prahti ja jälgida, kas jaamaga on kõik korras. Ehkki nende tööde käigus oli pidevalt õhus oht, et Nauka tõukurid võivad uuesti tuld võtta, seda ei juhtunud.
Vene kosmoseveebi reporter Anatoli Zak teatas hilisõhtul, et kogu Nauka raketikütus on ära põlenud ehk oht mootorite tahtmatuks käivitumiseks on möödas. Juhtunu valguses lükatakse edasi tänaseks kavandatud mehitamata Boeing Starlineri katselend.
Toimetaja: Airika Harrik