Vahe EL-i riikide koroonavaktsiiniga hõlmatuses ulatub üle 40 protsendi
Pühapäeval ületas Eesti vähemalt ühe koroonaviiruse eest kaitsva süsti saanud inimeste arv 500 000 piiri. Euroopa Liidus tervikuna ületab vaktsineeritute osakaal 41 protsenti, kuid riigiti erineb hõlmatus märkimisväärselt.
Maailmas on oma elanike arvu kohta kõige rohkem vaktsineerinud Araabia Ühendemiraadid. Saja elaniku kohta on saanud vähemalt ühe süsti enam kui 98 ja vaktsineerimiskuur on lõpetatud ligi 40 protsendil ehk 3,8 miljonil inimesel.
Oma väikese elanike arvu tõttu on ületanud 70 protsendi piiri ka mitmed väikeriigid, nagu Monaco, Palau ja Seišellid. Viimane on aga avastanud, et nakatumislaineid võib näha isegi sedavõrd kõrge vaktsineeritute osakaalu puhul. Riik kasutas hiinlaste vaktsiin Sinopharm, mille tõhusus jääb alla lääneriikides kasutatavatele vaktsiinidele.
Sama häda käes vaevleb 1,6 miljoni elanikuga Bahrein, kes oli jõudnud vaktsineerida teisipäevaks 64 protsenti oma elanikest. Nõnda pakub riik oma elanikele immuunsuse turgutamiseks võimalust teha ka kolmas süst.
Linnriigid kõrvale jättes on vaktsineerinud oma elanikke kõige jõudsamalt ligikaudu 500 000 elanikuga Malta. Hõlmatus küündib saareriigis ligi 64 protsendini. Euroopa Liidu riikidest järgneb sellele 54 protsendiga Ungari, mis kasutab ka venelaste vaktsiini Sputnik ja hiinlaste Sinopharmi.
Soome ja Saksamaa on vaktsineeritud 100 elaniku kohta vähemalt ühe korra vastavalt 48 ja 46 inimest. Belgias küündib vaktsineeritute osakaal üle 45 protsendi.
Balti riikidest on hõlmatus kõige suurem Leedus. Seal on saanud vähemalt ühe süsti 100 inimese kohta veidi enam kui 40. Eestis oli neid kolmapäevase seisuga veidi üle 38. Nädalaga on mõne protsendi võrra kasvanud vaktsineeritute osakaal ka Lätis, jäädes napilt alla 28 protsendi.
Euroopa Liidu riikidest on hõlmatus kõige väiksem Bulgaarias ja Rumeenias. Neist viimases on vaktsineeritud saja inimese kohta 22 ja Bulgaarias napilt üle 12.
Maailma suurriikidest läheb kõige paremini Suurbritannial, kus küündib vähemalt ühe vaktsiinisüsti saanute osakaal üle 60 protsendi. Enam kui poole oma elanikkonnast on vaktsineerinud ka USA. Seejuures on jõudnud riik täielikult vaktsineerida umbes 140 miljonit inimest.
Venemaal pole tõusnud vaktsineeritute osakaal kuigi palju. Vähemalt ühe süsti on saanud 12,4 protsenti elanikest.
Hiina on manustatud üle 780 miljoni vaktsiinidoosi, kuid vaktsineeritute arvu pole riik viimasel ajal avaldanud. Kokku on nende osakaal seega kõige vähem 28 protsenti, kuid tõenäoliselt palju suurem.
Indias on saanud vähemalt ühe vaktsiinidoosi üle 190 miljoni inimest ehk üle 14 protsendi elanikkonnast.
Kokku on maailmas vaktsineeritud koroona vastu vähemalt ühe korra üle 1,2 miljardi inimese. Vaktsineerimiskampaaniatega on tehtud algust vähemalt 189 riigis.
Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa