Planeeditekkekettas leidub metanooli

Foto: ALMA/Booth et al

Astronoomid on avastanud tähe ümber laiuvast planeeditekkekettast metanooli, orgaanilist ainet, millest võiks edaspidi tekkida aminohappeid ja valke, teadaolevate eluvormide jaoks hädavajalikke ühendeid.

Planeeditekkeketas on gaasi ja tolmu ketas, mille aine tõmbub edaspidi ajapikku tükati kokku ja moodustab tähe ümber tiirlema planeete. Metanool on kõige lihtsam alkohol, keemilise valemiga CH3OH.

Avastuse tegi Tšiilis Atacama kõrbes asuva raadioteleskoobi ALMA vaatlusandmete põhjal rahvusvaheline teadlasrühm eesotsas Alice Boothiga Hollandist Leideni Ülikoolist.

Teadlasrühma kuulus ka Mihkel Kama Tartu Ülikooli Tartu Observatooriumist Tõraveres ja Londoni University College'ist Inglismaal.

Booth, Kama ja teised kirjutavad ajakirjas Nature Astronomy, et metanool pidi tekkinud olema juba siis, kui täht veel süttinud ei olnudki. Praegu on tähe ümber tiirutav aine juba nii soe, et keemilistel põhjustel seal metanooli tekkida ei saaks.

Kui aga selline bioloogiliselt vajalike ainete eellasaine on tõesti juba nii varakult olemas olnud, ja kui ta on samamoodi olemas ka teistes tekkivates tähe- ja planeedisüsteemides, siis võiks see ehk mõnevõrra suurendada ka elu tekke arvatavat tõenäosust universumis.

Täht, mille juurest metanooli avastati, on koos end ümbritseva kettaga umbes kümne miljoni aastane ja asub meist umbes 360 valgusaasta kaugusel lõunataevas Kärbse tähtkujus.

Booth ja ta kaaslased uurisid süsteemi, sest lootsid sealt leida metanoolist veel lihtsamast aine, süsinikmonoksiidi märke. See ka õnnestus, kuid üllatusena ilmutasid end vaatlusandmetes ka metanoolile iseloomulikud spektrijooned.

Tulevikus loodavad teadlased teha täpsemaid vaatlusi, et tuvastada, kuidas metanool on planeeditekkepilves täpsemalt jaotunud ja kas seal võiks leiduda ka natuke veelgi keerukama ehitusega orgaanilise aine molekule.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: