Laoroboti arendusmeeskond piilub haigla poole

Tallinna Tehnikaülikooli teadlased arendavad lisaks isejuhtivale autole isejuhtivaid roboteid. Nende Boxbot 2.0 saab juba hakkama laotööga ja võib tulevikus tööd leida ka haiglates.

"Selle (roboti) eesmärk on viia kastid laiali kulinaarias või muus tööstusettevõttes, mis toodab või veab logistilisi protsesse," ütles Tallinna Tehnikaülikooli teadur Vladimir Kuts saates "Terevisioon". Kuna osaliselt arendas Boxboti sama meeskond, kes Iseautot, on neil roboti ohutusandurite puhul võtta autoga saadud kogemus.

Kutsi sõnul ei jäta laorobot laomehi tööta, sest näiteks kastid laadib roboti peale endiselt inimene. Sealt edasi vurab robot riiulite vahel juba ise. "Selleks tegime ka väga palju tööd, et ta oleks ohutu ja efektiivne," märkis Kuts.

Lisaks laotööle on arendusrühm mõelnud laieneda medistiinivaldkonda ja töö selle nimel juba käib. "Meie laboril on hea koostöö Ida-Tallinna Keskhaiglaga ja meil on idee viia (tulevikus) inimesi protseduuridele robotitega," kirjeldas Kuts, ent lisas, et sinna on veel pikk tee minna.

Ümbrust tunnetab Boxbot Kutsi sõnul kaamerate ja lidaritega, mille abil skannib robot kõik takistused ümbritsevas ruumis. Samuti tunnetab ta teataval määral selllele asetatud raskust. Päris isejuhtiv ta ohutuse mõttes siiski veel pole.

"Selleks, et teha robot autonoomseks konkreetses tööstuse ruumis, me peaks esiteks skanneerima sisse ja tegema kaardi sellest ruumist," sõnas teadur. Skannitud kaardil saavad arendajad Boxbotile ette anda kindla teekonna. "Anname talle ette koridorid, milles ta saab liikuda. Kui ta näeb takistust, siis selle koridori laiuses ta sõidab (takistuse) ümber," seletas Kuts.

Prototüüp Boxbot 2.0 on juba teine versioon siseruumidesse mõeldud logistikarobotist. Vladimir Kutsi sõnul plaanib tema töörühm koostöös kulinaaritööstusega arendada välja üha uusi ja täiustatud versioone.

Toimetaja: Airika Harrik

Allikas: "Terevisioon". Küsisid: Reimo Sildvee ja Liisu Lass.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: