Meestearst: armastavas suhtes mehed on tervemad
Eesti mehed pöörduvad tervisemurega arsti poole üha julgemalt, leiab meestearst Kristjan Pomm. Oma tervist aitaks meestel paremini hoida aga tasakaalus toitumine, hea vaimne tervis ning armastavad suhted lähedastega.
"Muutunud on see, et mehed elavad järjest kauem, mis on üks oluline tervisenäitaja. Ka tervena elatud aastate arv on natukene paranenud," kirjeldas Pomm viimaste aastakümnete muutusi saates "Vikerhommik". Samuti, nagu öeldud, julgevad mehed varasemast rohkem arsti poole pöörduda. "Enam ei häbeneta tervisemuret, vaid pigem ollakse altid rääkima ja saadakse aru, et mida varem murega tegeleda, seda suurem on šanss, et asi saab ka edukalt lahendatud," märkis arst.
Oma töös näeb ta siiski igal nädalal mehi, kes võinuks oma kroonilise haigusega abi otsida juba aasta või paari eest. Samas kohtab ka teist äärmust ehk mehi, kes helistavad arstile iga väiksema valu korral. "Kumb siis parem on? Ilmselt on kesktee parem ehk tõesti iga valu pärast ei ole vaja võib-olla arsti juurde minna," arultes Pomm.
Siiski mõistab arst ülemuretsevaid mehi ning leiab, et arstile pöördumist ei tohi neile pahaks panna. Keda närib mure ja teadmatus oma elukvaliteedi osas, sellel soovitab Pomm kindlasti arstiga ühendust võtta. "Teeme uuringud, saame asja selgeks: inimesel on rahu ja õnn õue peal tagasi uuesti," sõnas ta.
Kolm murekohta
Pommi sõnul pöörduvad mehed arsti juurde kolmel põhjusel. Esiteks kimbutavad eeskätt vanemaid mehi urineerimishäired ning eesnäärmepõletikud ja -kaebused. Siin on meeste teadlikkus arsti sõnul tõusnud ja perearstidki suunavad mehi rohkem ennetavasse kontrolli. Teine põhjus meestearstile tulla on viljatusega seotud murede tõttu ja kolmandaks kurdavad mehed seksuaalhäirete üle.
Pommi sõnul esineb abi otsivatel meestel ka valehäbi ning arstile oma suguelundit näidata võib neile tunduda kummaline. "Seda väga pahaks panna ei ole. Siis tulebki luua usalduslik õhkkond arstikabinetis, et mees ei tunneks end halvasti ja asjad ära räägiks ja näitaks," selgitas ta.
Kui ravi ka pooleli jääb, pole alati süüdi patsient. Krooniliste haiguste ravi on Pommi sõnul alati raske, kuid arst ja patsient peavad üheskoos leidma ravivõtetes tasakaalu. "Üleravida on ka tõesti väga lihtne arstil: määrata aina uusi ravimeid ja aina uusi põnevaid uuringuid teha – see sageli ka ei vii õigele teele," tõdes arst. Kui mehe immuunsüsteem on korras ja ta hoiab oma tervist, võib arst ravi hoopis katkestada ja lasta haigusel iseenesest paraneda.
Tervislik toit, vaimne tasakaal ja... armastus
Iga mees saab Pommi sõnul ise oma hea tervise heaks ära teha samuti kolm asja. "Üks on kindlasti tervislik elustiil ehk süüa [võiks] mõistlikult. Mitte pidada ka äärmuslikke dieete, kindlasti mitte ka üle süüa, et kehakaal püsiks normis," ütles ta. Teiseks soovitas ta meestel leida vaimne tasakaal, sest stress muudab kroonilised haigused pigem ägedamaks.
Kolmandaks on abi lähedussuhetest ja tugivõrgustikust. "Uuringute järgi teame, et meestel, kellel on oma kindel sõpruskond, lähi- või armastussuhe, on ka tervisenäitajad paremad," märkis ta ja soovitas meestel hoida seda, mis elus on head.
Neljapäeval toimunud kevadkonverentsil pidas Kristjan Pomm ettekande meessuguhormoonist ja selle mõjust mehe tervise erinevatele külgedele. "Paljud haigused võivad mõnikord mehel olla seotud ka meessuguhormooni vaegusega," ütles ta ja lisas, et testosteroonivaegust esineb meestel kahjuks üha rohkem.
Hormoonivaegus anda endast märku näiteks väsimuse, aneemia või erinevate veresoonkonna haiguste kujul. Kahtluse korral väärib testosteroonitaseme analüüs Pommi sõnul kindlasti tegemist.
Toimetaja: Airika Harrik
Allikas: "Vikerhommik"