Koroonavaktsineerimine kaardil: lõhe EL-i riikide vahel käriseb
Kui Maltal ja Ungaris on hõlmatud koroonavaktsiiniga vähemalt ühe korra enam kui viiendik elanikkonnast, siis Bulgaarias ja Lätis on nende osakaal ligi neli korda väiksem. Euroopa Liidu keskmist ületab oluliselt ka Eesti.
Vaktsineeritute kõrge osakaalu poolest on maailmas esirinnas Araabia Ühendemiraadis, Šeisellid ja Bhutan. Kõigis kolmes riigis on saanud vähemalt ühe vaktsiinidoosi enam kui 60 protsenti elanikkonnast. Šeisellide ja Bhutani head tulemust aitab selgitada nende rahvaarv – Bhutanis elab ligikaudu 763 000 ja Šeisellidel vähem kui 100 000 inimest.
Ligi 60 inimest 100 kohta on vaktsineeritud vähemalt ühe korra ka Iisraelis. Seejuures on saanud seal teise vaktsiinidoosi 4,9 miljonit inimest ehk ligi 55 protsenti elanikest.
Euroopas paistab vaktsineeritute kõrge osakaalu poolest silma Suurbritannia, kus on saanud vähemalt ühe vaktsiinidoosi 31,5 miljonit inimest ehk enam kui 47 protsenti elanikest. Lõuna-Ameerika on esirinnas Tšiili, kus on saja inimese kohta vaktsineeritud vähemalt ühe korra 37.
Euroopa Liidus oli vähemalt ühe vaktsiinidoosi saanute osakaal rahvastikust pühapäevase seisuga 12,6 protsenti. Kõige kõrgem on hõlmatus Maltas, kus küündib ühe süsti saanute osakaal 30,5 protsendini. Kokku on saanud seal vähemalt ühe süsti enam kui 155 000 inimest.
Kõrge on vaktsineeritute osakaal ka Ungaris, kus on saanud vähemalt ühe doosi enam kui 24 protsenti riigi elanikest. Ungari vaktsiiniportfellis on lisaks Euroopa Ravimiameti heakskiidus saanud vaktsiinidele ka venelaste toodetav Sputnik V ja hiinlaste loodud Sinopharm.
Ungarile järgnevad 18,8 ja 17,6 protsendiga Austria ning Soome. Eesti oli vähemalt korra koroonavaktsiiniga hõlmatute osakaal esmaspäevase seisuga 17,1 protsenti.
Euroopa Liidu keskmisele jäävad suurriikidest alla Itaalia, Hispaania, Saksamaa, Poola ja Rumeenia. Tabeli tagaotsast leiab Läti, kus jääb vaktsineeritute osakaal alla 6,5 protsendi. Bulgaaria oli esmaspäevase seisuga vaktsineerinud vähemalt ühe korra 5,8 protsenti oma elanikest.
Maailma suurriikidest on USA-s vaktsineeritud vähemalt ühe korra üle 106 miljoni inimese ehk ligi kolmandiku oma elanikest. Venemaal on vaktsineeritud elanikkonnast hinnanguliselt 5,3 protsenti ehk 7,6 miljonit inimest.
Hiina on süstinud enda teatel üle 140 miljoni vaktsiinidoosi. Riigi esitatav statistika ei võimalda eristada esimest doosi teisest doosist ehk vähemalt ühe vaktsiinidoosi on saanud üle viie protsendi elanikest.
Indias on koroonavaktsiiniga vähemalt ühe korra hõlmatud üle 68 miljoni ja Brasiilias 19 miljoni inimese. Vaktsineeritute koguarvu poolest paistab silma ka Saksamaa, kus on neid üle kümne miljoni
Kokku on vaktsineerimisega algust tehtud vähemalt 140 riigis.