Pompeile sadanud tuhk kahjustab iidseid seinamaalinguid

Foto: Wikimedia Commons

Vana-Rooma linna Pompei kaunid seinamaalingud, mis on linna katnud paksu vulkaanituhakihi all sajandeid säilinud, on nüüd hakanud tasapisi kahjustuma – ja põhjuseks on just seesama vulkaanituhk.

Pompei jäi tuha alla aastal 79 tulemäe Vesuuvi võimsast purskest. Paljudes hoonetes seniajani ilutsevaid seinamaalinguid on nüüd aga tabanud uus allakäik. Maalingute pinnale on hakanud kondenseeruma valgeid kristalle. See on märk, et värviained reageerivad mingite vees lahustunud ioonidega.

Silvia Pérez-Diez Hispaaniast Baskimaa Ülikoolist ja ta kolleegid uurisid maalinguid laserseadme abil, millega aurustasid maalipinnamaterjali üliväikeste koguste kaupa.

Tekkinud kiirguse põhjal said nad selle koostist täpsemini määrata. Tegu on viimasel ajal ka laiemalt kasutusele võetud analüüsimeetodiga, mida nimetatakse laserindutseeritud plasma spektroskoopiaks.

Peale maalingute eneste uurisid teadlased sel meetodil ka Pompeist kogutud vulkaanituhka. Selgus, et nii maalingutel kui ka tuhas leidus fluori ja kloori ioone, mis võivadki teadlaste hinnangul olla vulkaanituhast maalingutele jäänud.

Pérez-Diez ja kaasautorid kirjutavad ajakirjas Angewandte Chemie, et pärast Pompei väljakaevamisi on seinamaalingute kahjustumine arvatavasti kiirenenud vihmavee ja niiskuse mõjul.

Nad loodavad, et sellesama laserindutseeritud plasma spektroskoopia meetodi abil, mida nad uuringus kasutasid, saab maalingute pinnalt vulkaanituhast saastunud kohad täpselt üles leida ja siis ka ära puhastada.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast laupäevani kell 8.35.

Toimetaja: Indrek Ojamets

Allikas: Vikerraadio

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: