Trumpile antud ravisegu tõhusus sai tõendust ka loomkatsetel

Foto: SCANPIX/REUTERS/Jonathan Ernst

Ameerika ravimifirma Regeneron Pharmaceuticals teadlased on saanud tõendust, et antikehade segu, mida hiljaaegu manustati president Donald Trumpile, leevendab COVID-19 sümptomeid reesusmakaakidel ja kuldhamstritel.

President Trump sai eksperimentaalravimit niinimetatud kaastundliku kasutamise põhimõttel ühe annuse. Avalikult kättesaadava info põhjal on presidendi seisund selgelt paranenud.

Ta on ise kuulutanud end juba viirusevabaks. Tema arst on siiski pisut tagasihoidlikumalt öelnud, et viiruse aktiivsest paljunemisest presidendi kehas ei ole märke.

Christos Kyratsous Regeneronist ja ta kolleegid samast asutusest, aga ka Texase Biomeditsiini Instituudist kirjeldavad ajakirjas Science katseid reesusmakaakidega, kellel viirus SARS-CoV-2 põhjustab ainult kergeid sümptomeid, ja kuldhamstritega, kellel ilmnevad raskemad sümptomid, kaasa arvatud kaalukaotus.

Mõlemat liiki loomadele anti mõnedes katsetes eksperimentaalset antikehade segu mõni päev enne nende nakatamist SARS-Cov-2-viirusega, teistes katsetes anti segu pärast nakatamist.

Kõigil juhtudel täheldati haigussümptomite märgatavat leevenemist ja loomade kiiremat paranemist. Enne nakatamist antikehi saanud hamstritel ei olnud ka kaalukaotust.

Kyratsous ja kaasautorid kirjutavad, et katsetatav segu nimega REGN-COV2 võib olla kasulik nii ravimi kui ka ennetusmeetmena. Regeneron Pharmaceuticals on uurinud samalaadsete antikehasegude raviomadusi ka mitmete muude viiruste vastu.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast laupäevani kell 8.35.

Toimetaja: Indrek Ojamets

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: