Tallinnas ja Harjumaal levib koroonaviirus peamiselt teadaolevates kolletes

Koroonaviirus.
Koroonaviirus. Autor/allikas: Pixabay

Tallinnas ja Harjumaal pole koroonaviiruse laialdast varjatud levikut, nii selgus Tartu Ülikooli teadlaste tehtud koroonaviiruse levimuse uuringust. Siiski leiti kaks nakatunut, kellel puuduvad tuntavad haigusnähud.

Terviseameti andmed näitavad Harjumaal küll iga päev arvukalt uusi positiivseid testitulemusi, kuid need on enamasti seotud juba teadaolevate nakkuskolletega.

"Meie uuringu tulemused kinnitavad sama – viiruse varjatud levikut praegu Tallinnas ja Harjumaal ei ole," kinnitas uuringu juht, Tartu Ülikooli peremeditsiini professor Ruth Kalda.

Kokku testiti 11.–23. septembrini Harjumaal ja Tallinnas juhuvalimi alusel 4294 inimest, mis on umbes üks protsent sealsest täisealisest elanikkonnast. 95 protsendilise tõenäosusega on piirkonnas koroonaviirusega nakatunud üks inimene 1300-st ning nakkuskandjate hulk sealses täiskasvanud elanikkonnas jääb vahemikku 100–1000.

Viiruse kontrolli all hoidmine sõltub Kalda sõnul inimeste vastutustundlikust käitumisest. "On väga oluline, et inimesed püsiksid ka kergemate haigusnähtude korral kodus ega läheks tööle või seltskonda," lausus Kalda.

Nii septembri alguses korraldatud Ida-Virumaa seirelaines kui ka äsja lõppenud uuringuetapis Harjumaal ja Tallinnas avastasid teadlased haigustunnusteta või väga kergete sümptomitega nakatunuid, kes võivad enese teadmata viirust edasi anda.

"Seepärast on väga oluline järgida ohutu vahemaa reeglit ning siseruumides toimuvatel rahvarohketel üritustel kanda juhiste kohaselt maski," ütles Kalda. Haiguskahtluse korral tuleb kindlasti pöörduda perearsti poole ja haigestunu lähikontaktsena püsida eneseisolatsioonis.

Selle nädala algusest kuni 30. septembrini toimub koroonaviiruse levimuse uuringu üleriigiline seirelaine, mille käigus hinnatakse kooliaasta alguse mõju viiruse levikule kogu Eestis.

Koroonaviiruse levimuse uuringut korraldab Tartu Ülikool. Partneritena aitavad kaasa Kantar Emor, Medicum Eriarstiabi ja SYNLAB Eesti.

Toimetaja: Indrek Ojamets

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: