Koroonavaktsiini teevad ühiselt paremini kättesaadavaks 156 riiki

Koroonavaktsiini väljatöötamine Hiinas.
Koroonavaktsiini väljatöötamine Hiinas. Autor/allikas: EBU/ERR

COVAXi projektiga on ühinenud 156 riiki, et teha koroonavaktsiin paremini kättesaadavaks. USA, Hiina ja Venemaa tegevuskavaga liitunud ei ole.

COVAX on ülemaailmne vaktsiiniprogramm, millega ühinenud riikide populatsioon moodustab 64 protsenti maailma elanikkonnast. Tegevuskava raames on plaanis arendada, osta ja jaotada võrdselt 2021. aasta lõpuks kaks miljardit koroonavaktsiini doosi.

COVAX-it juhivad Maailma terviseorganisatsioon (WHO), ülemaailmne vaktsiiniliit GAVI ja Epideemiateks Valmisoleku Innovatsiooni Koalitsioon (CEPI).

USA ei ole COVAX-iga liitunud riikide seas. Trumpi administratsioon on varem sellel kuul öelnud, et Ühendriigid ei liitu programmiga seetõttu, et sellesse on kaasatud WHO. Trump sõnas juba mai lõpus, et kavatseb riigi WHO-st välja viia.

Nimekirjast puuduvad ka Hiina ja Venemaa, mis on andnud eksperimentaalsete vaktsiinide load ja alustanud vaktsiini levitamist juba enne kliiniliste uuringute lõppu.

Niisugune suurte jõudude puudumine võib COVAX-i teha veidi ebakindlaks. WHO peadirektor Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus kritiseeris vaktsiini natsionalismi tekkimist. Tedros ütles, et COVAX-i puhul ei ole tegemist heategevusega, vaid iga riigi enda huviga. "Me kas ujume või upume koos," lisas ta.  

Kõrgema sissetulekuga riikidest on COVAX-iga liitunud Austraalia, Kanada, Jaapan ja Suurbritannia ja 27 Euroopa Liidu liikmesriiki. Veel toetab ettepanekut 92 madala ja keskmise sissetulekuga riiki, teiste seas Kongo DV, Ghana, India, Mongoolia, Ukraina ja Vietnam.

Vaktsiiniliidu GAVI tegevdirektor Seth Berkley ütles WHO pressikonverentsil, et lähiajal liitub programmiga veel 38 riiki.

COVAX-iga liitunud riikides toimub vaktsiini jaotamine kahes faasis. Esimese faasi eesmärk on vaktsineerida 20 protsenti riigi populatsioonist. Seejuures järgitakse vaktsineerimisel, et kõigepealt saaks vaktsiini kõrgema prioriteetusega grupid: tervishoiutöötajad, vanemad inimesed ja need kelle tervislikule seisundile võib koroonaviirus olla väga riskantne.

Faas kaks algab siis, kui vaktsineeritud on rohkem kui 20 protsenti riigi populatsioonist. Teises faasis saab riik kohalikke olusid arvestades strateegiliselt kaaluda, kuidas vaktsineerimist jätkata.

Toimetaja: Indrek Ojamets

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: