Teadlased kuulutasid Päikese uue aktiivsustsükli alanuks

Foto: Solar Orbiter/EUI Team (ESA & NASA)

Päikese uus aktiivsustsükkel on nüüd üsna ametlikult alanud. Rahvusvaheline ekspertrühm kuulutas uue tsükli alguse teisipäevasel telekonverentsil välja.

Ekspertrühma kaasjuhid, Päikese uurijad Doug Biesecker ja Lisa Upton koos veel kolme liikmega teatasid, et Päikese 25. aktiivsustsükkel algas tegelikult juba möödunud aasta detsembris, kui aktiivsuse miinimum oli saavutanud põhja.

Kuid alles nüüd, kümme kuud hiljem saab seda kindlal toonil võita, sest Päikese aktiivsus on sedavõrd muutlik, et miinimumi välja selginemine pideva pisimüra taustal võtabki aega.

Teadlased määravad Päikese aktiivsust peamiselt päikeseplekkide arvukuse järgi. Päikeseplekid on tumedamad ja jahedamad laigud Päikese pinnal, mida põhjustavad pinnaalused magnetnähtused. Mida rohkem on päikeseplekke, seda suurem on Päikese aktiivsus.

Suurema aktiivsuse aegadel kiirgab Päike tervikuna rohkem ultraviolettkiirgust ja paiskab välja aineosakesi ehk kiiret päikesetuult. Sagedamini tuleb ette loiteid ehk äkilisi lokaalseid helenemisi ja protuberantse ehk heleda plasma jugasid.

Rahvusvaheline ekspertrühm kasutas oma hinnangu andmisel peamiselt Belgia Kuningliku Observatooriumi vaatlusandmeid.

Telekonverentsi korraldasid Ameerika Ühendriikide aeronautika- ja kosmoseamet NASA ning ookeani- ja atmosfääriamet NOAA.

Päikeseplekke on teleskoopidega vaadeldud juba 17. sajandi algusest peale, mil Galileo Galilei neid põhjalikult uuris. Päikeseplekkide arvukuse perioodilisele kõikumisele sai esimesena jälile saksa astronoom Samuel Heinrich Schwabe 19. sajandi keskpaiku.

Päikese aktiivsus muutub umbes 11-aastaste tsüklitena, kuid tsüklite kestvus ja intensiivsus varieerub kaunis tublisti.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast laupäevani kell 8.35.

Toimetaja: Indrek Ojamets

Allikas: Vikerraadio

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: