Päikese aktiivsust võivad kujundada planeedid

Osaline päikesevarjutus kosmosest nähtuna.
Osaline päikesevarjutus kosmosest nähtuna. Autor/allikas: NASA/SDO

Iga 11 aasta tagant ilmub Päikese palgeile hulgaliselt tumedaid plekke ja pulbitseb rohkesti loiteid, seejärel saabub aga taas rahulikum ajajärk. Aktiivsusmaksimume on tugevamaid ja nõrgemaid, kuid nende tulek on regulaarne.

Nüüd on teadlased Päikese tsüklite regulaarsusele välja nuputanud uue seletuse. Frank Stefani Saksamaalt Dresden-Rossendorfi Helmholtzi Keskusest kirjutab koos kolleegidega ajakirjas Solar Physics, et Päikese aktiivsust paistab mõjutavat planeetide liikumine.

Planeedid mõjutavad Päikest loodejõududega, umbes samamoodi nagu Kuu Maadki. Stefani ja kolleegid arvutasid välja, et Päikese aktiivsustsüklite ja planeetide tiirlemise faaside vahel on tugev seos.

Planeetide tekitatud loodejõud on seejuures tugevaimad just neil aegadel, mil Veenus, Maa ja Jupiter paiknevad ühel joonel. Selline asetus kordub iga 11 aasta järel, just siis, kui Päikese aktiivsus on miinimumis.

Planeetide gravitatsiooniline mõju Päikesele on küll väga nõrk, kuid tundub, et võib nõrkusest hoolimata kutsuda esile muutusi Päikese magnetväljas.

Teadlased loodavad, et planeetide mõju arvestamine aitab edaspidi ennustada ka Päikese hiigelloiteid, mis võivad muu hulgas häirida meie maapealseid elektrivõrke ja satelliitsidet.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast laupäevani kell 8.25.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: